Gorczycki Festiwal: Maciej Zakościelny i muzyka filmowa w RCK [ZDJĘCIA]

gorczycki festiwal
Gorczycki Festiwal: Maciej Zakościelny i muzyka filmowa w RCK

Koncert był okazją do wysłuchania utworów Wojciecha Kilara, Ennia Morricone czy Johna Williamsa oraz poznania talentu muzycznego znanego aktora Macieja Zakościelnego.

1 października w Raciborskim Centrum Kultury odbył się koncert muzyki filmowej połączonej z poezją ks. Mieczysława Malińskiego – poruszającymi „Bajkami”, czyli międzypokoleniowymi opowieściami z morałem. Była to okazja do wysłuchania utworów Wojciecha Kilara, Ennia Morricone, Johna Williamsa, Bartosza Chajdeckiego i Henryka Kuźniaka oraz poznania talentu muzycznego Macieja Zakościelnego, a także wirtuozerii klarnecisty Romana Widaszka.

- reklama -

Maciej Zakościelny – absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II go stopnia im. I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli w klasie skrzypiec. Tuż po ukończeniu studiów aktorskich w Akademii Teatralnej był aktorem Teatru Współczesnego w Warszawie. Aktualnie współpracuje z Och-Teatr. Maciej Zakościelny ma na swoim koncie wiele ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych, współpracuje z Teatrem Telewizji. Jest współtwórcą i współproducentem projektu muzycznego poświęconego Carmen Moreno. Wystąpił dwukrotnie na Festiwalu Jazz Jamboree, gdzie na scenie oprócz Carmen Moreno, Anny Serafinskiej i Beaty Przybytek towarzyszył również Mariannie Wróblewskiej, jednej z najciekawszych wokalistek w historii polskiego jazzu. Współzałożyciel fundacji artystycznej Kalinowe Serce.

Kwintet Śląskich Kameralistów to zespół założony przez liderów Śląskiej Orkiestry Kameralnej w lipcu 1993 roku. Początkowo jako kwartet, następnie skład został poszerzony o kontrabas. Zespół występował na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Rialp w hiszpańskiej Katalonii. Przełomem w karierze zespołu był cykl aranżacji autorstwa koncertmistrza zespołu Dariusza Zbocha. Zebrał on największe przeboje gwiazd muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. i w mistrzowski sposób przedstawił je „widziane oczami wielkich kompozytorów minionych epok”. Mamy więc „Child In Time” z repertuaru grupy Deep Purple, bardzo wyraźnie kojarzące się z „Bolerem” Ravela. Tej wersji przeboju „Somebody to Love” z repertuaru grupy Queen nie powstydziłby się sam Piotr Czajkowski. A Demmis Rousos zapewne nie spodziewał się, że jego „My Friend the Wind” zostanie kiedykolwiek wykonane na modłę barokową, niczym jedno z oratoriów Händla.

Kwintet Śląskich Kameralistów: Dariusz Zboch – skrzypce, Jakub Łysik – skrzypce, Jarosław Marzec – altówka, Katarzyna Biedrowska – wiolonczela, Dawid Lewandowski – kontrabas.

Roman Widaszek – klarnecista, ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Swoje umiejętności kształcił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez prof. Guy Deplus i prof. Michaela Arrignon. Jest laureatem II nagrody na I Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim, a także III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Bielsku-Białej. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Odznaczony Brązowym Krzyżem za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej. Prowadząc ożywioną działalność artystyczną ma w swoim dorobku wiele koncertów solowych i kameralnych. Jako jeden z nielicznych klarnecistów gra również na rzadko spotykanym instrumencie – basethornie (altowa odmiana klarnetu). To właśnie na tym instrumencie zagrał wspólnie z Sharon Kam na Międzynarodowym Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie. Wykładowca krajowych i zagranicznych kursów (w tym Konserwatorium Królewskie w Brukseli i Konserwatorium Muzyczne w Porto), oraz juror krajowych i międzynarodowych konkursów klarnetowych. Był pierwszym klarnecistą Capelli Cracoviensis. Jest członkiem Krakowskiego Tria Stroikowego, Krakowskiego Kwintetu Dętego, Polskiego Zespołu Bassethornowego oraz profesorem katowickiej Akademii Muzycznej.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here