20-lecie partnerstwa Powiatu Raciborskiego z Märkischer Kreis [ZDJĘCIA]

powiat raciborski maerkischer kreis
20-lecie partnerstwa Powiatu Raciborskiego z Märkischer Kreis

W ramach partnerstwa odbywają się m.in. wymiany młodzieży, wspólne wystawy, staże i wizyty studyjne, zawody sportowe, festiwale muzyczne czy wymiany grup turystycznych.

1 października na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyła się uroczystość jubileuszu 20-lecia partnerstwa Powiatu Raciborskiego z Märkischer Kreis. Wśród gości znaleźli się m.in. starosta Märkischer Kreis Marco Voge, starosta Elbe-Elster Christian-Heinrich Jaschinski, który także jest oficjalnym partnerem powiatu raciborskiego, a także starosta powiatu nakielskiego Tadeusz Sobol – partnera obu niemieckich powiatów zaprzyjaźnionego również z raciborskim. Na zamku pojawili się także dawni włodarze powiatu: Adam Hajduk, Henryk Siedlaczek i Ryszard Winiarski.

- reklama -

Każdy ze starostów wygłosił mowy jubileuszowe, a w programie znalazła się także m.in. prezentacja filmu na temat partnerstwa i podpisanie woli kontynuacji partnerstwa.

Obchody uświetniły występy artystyczne – na scenie zaprezentował się kwartet smyczkowy Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej z Märkischer Kreis oraz Silesian Jazz Daughters z Adamem Jarzmikiem. Uroczystość prowadziła Anita Pendziałek.

Powiat Märkischer to pierwszy oficjalny partner zagraniczny Powiatu Raciborskiego. W październiku 2000 r. miało miejsce oświadczenie woli o współpracy. Wymiana dokumentów dotyczących współpracy partnerskiej nastąpiła 28 czerwca 2001 r. w ramach oficjalnego spotkania w Starostwie w Lüdenscheid, natomiast 21 września 2001 r. nastąpiła ratyfikacja partnerstwa w powiecie raciborskim. W jego ramach odbywają się m.in. wymiany młodzieży, wspólne wydawnictwa i wystawy sztuki, staże i wizyty studyjne, zawody sportowe, festiwale muzyczne czy wymiany grup turystycznych.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj