Opieka nad seniorem: jak pomóc?

Seniorzy
Seniorzy

Choroby, które są typowe dla wieku starczego, często wymuszają od otoczenia sprawowanie opieki nad osobą nimi dotkniętą. Artroza uniemożliwia poruszanie się, problemy sercowo-krążeniowe mogą przyczynić się do nagłego zawału, a demencja sprawić, że podopieczny zrobi sobie lub komuś krzywdę… W takiej sytuacji wydaje się oczywiste, że taka osoba wymaga niemal całodobowej opieki.

Co jednak zrobić w przypadku, gdy sami nie jesteśmy w stanie opiekować się osobą starszą? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie i przybliżyć sobie dwa rozwiązania: jedno jest dosyć powszechne, a drugie dopiero zyskuje na popularności.

- reklama -

Tym powszechnym rozwiązaniem jest oczywiście dom spokojnej starości. Wydaje się to logicznym wyjściem: osoba starsza ma w takim miejscu zapewnioną opiekę na całą dobę, profesjonalny sprzęt i personel. Niestety często w trakcie załatwiania formalności można napotkać wiele przeszkód. Publiczne placówki bywają coraz częściej zapełnione, a oczekiwanie na miejsce może zająć nawet kilka lat. Z drugiej strony prywatne ośrodki bywają na tyle drogie, że rodziny podopiecznego nie stać na tak duży comiesięczny wydatek. Abstrahując od tych wszystkich czynników, sam zainteresowany może nie zachwycić się takim pomysłem. Przebywanie w domu starców często budzi poczucie samotności, co może prowadzić nawet do depresji.

Przyjrzyjmy się więc drugiemu rozwiązaniu — czyli opiekunka osób starszych. Takie rozwiązanie jest bardzo popularne w Niemczech, głównie z powodu pandemii koronawirusa. Obawa przed zarażeniem zniechęca rodziny do umieszczenia bliskich w skupiskach ludzkich, opiekunki zaś potrzebujące pracy masowo zgłaszają chęć wyjazdu.

Taki stan rzeczy może sprawiać wrażenie, że znalezienie opiekunki w Polsce może być utrudnione. Na szczęście z pomocą przychodzą agencje opiekunek, jak np. Veritas Polska. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej opieki nad bliskim, skontaktuj się z firmą – z pewnością pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję a w razie wątpliwości odpowie na wszystkie pytania.

/artykuł sponsorowany/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here