Marek Krajewski odwiedził raciborską bibliotekę [ZDJĘCIA]

marek krajewski
Marek Krajewski odwiedził raciborską bibliotekę

Podczas spotkania ze strony czytelników padła prośba o umieszczenie Raciborza jako scenerii literackiej w jednej z jego kolejnych książek – czego autor nie wykluczył.

Raciborską bibliotekę odwiedził po raz drugi i nie wyklucza, że Racibórz znajdzie miejsce w jego kolejnych książkach. Marek Krajewski, autor retro kryminałów, twórca słynnych serii o Eberhardzie Mocku i komisarzu Edwardzie Popielskim, był gościem spotkania autorskiego, które odbyło się 9 października podczas Nocy Bibliotek.

- reklama -

Marek Krajewski nie planował kariery pisarskiej. Przez pewien czas był bibliotekarzem pracującym we wrocławskim Ossolineum. Tam wpadł na pomysł napisania książki o Wrocławiu. Napisał ją dopiero sześć lat później, podczas lata 1997. „Śmierć w Breslau” została wydana w 1999 r. Od tego czasu zyskuje sławę jako autor najbardziej poczytnych kryminałów.

Jest niezwykle zdyscyplinowanym pisarzem. Szacunek budzi jego obowiązkowość i punktualność. W jego życiu wszystko musi być dokładnie zaplanowane. Od spraw ogólnych, takich jak rozkład dnia czy miesiąca, aż po najdrobniejsze sprawy życia codziennego np. w jaki sposób będzie przebiegało spotkanie z czytelnikami biblioteki w Raciborzu.

Podczas spotkania Marek Krajewski wiele mówił o swoim warsztacie pisarskim. Zaczyna od samego rana, przez kilka godzin tworzy w absolutnym skupieniu. Nie znosi, kiedy przeszkadza mu się w pracy. Po godzinie 17:00 znów pracuje, a wieczorami czyta co napisał i przygotowuje materiały do nadchodzących scen.

Autor przyznał, że wielką wagę przywiązuje do szczegółów. Wszystkie elementy opisu są dla niego istotne – zarówno topografia, architektura, obyczajowość, jak i  kulinaria. Informacji szuka w archiwach, przedwojennej prasie i książkach telefonicznych. Często konsultuje się z ekspertami. A i tak zdarza się czasami, że hobbyści czy znawcy jakiejś wąskiej dziedziny dopatrzą się w jego książkach nieścisłości. Jak podkreślił, pisarstwo wymaga pokory, a nadmiar metafor nie sprzyja literaturze.

– W drugiej części spotkania wywiązała się ciekawa dyskusja, w której uczestnicy mieli okazję zadać autorowi nurtujące ich pytania. Pisarz został zapytany między innymi o opisy jedzenia. Odpowiedział, że sam jest smakoszem, a szczególnie uwielbia te potrawy, które są najczęściej niezdrowe jak golonka, boczek czy żeberka. Padła również prośba o umieszczenie Raciborza jako scenerii literackiej w jednej z jego kolejnych książek – czego autor nie wykluczył. Marek Krajewski jest z wykształcenia filologiem klasycznym, doktorem nauk humanistycznych oraz był wykładowcą akademickim, dlatego zgromadzeni na wieczorze autorskim dostali popis oratorskiego kunsztu. Spotkanie na długo zapadnie w pamięci nie tylko czytelnikom, ale i organizatorom – relacjonuje biblioteka.

27 października ukaże się najnowsza powieść Marka Krajewskiego „Diabeł Stróż”, która będzie dostępna w raciborskiej bibliotece.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here