„Polski DaVinci”. Warsztaty druku 3D w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

polski davinci biblioteka
„Polski DaVinci”. Warsztaty druku 3D w raciborskiej bibliotece

W trakcie zajęć „Polski uczony a wieża Eiffela” przedstawiona została postać Juliana Ochorowicza, dzięki któremu Paryż stał się pierwszym miastem komunikującym się bezprzewodowo.

7 października w raciborskiej bibliotece odbyły się pierwsze warsztaty w ramach projektu „Polski DaVinci”. Głównym tematem było projektowanie i druk 3D. Młodzież dowiedziała się, na czym polega drukowanie 3D, jak działa taka drukarka oraz w jakich programach można projektować wydruki 3D. Na przykładzie przygotowanego przez bibliotekarkę przykładu wieży Eiffel zobaczyli, jak wygląda proces od projektu do wydruku. Uczestnicy zajęć z pomocą programu ThinkerCad stworzyli autorskie projekty, które na koniec warsztatów mogli wydrukować wykorzystując drukarkę UP mini 2. Wśród projektów pojawiły się miedzy innymi wieloryby, konie i choinki.

- reklama -

W trakcie zajęć „Polski uczony a wieża Eiffela” przedstawiona została postać Juliana Ochorowicza, którego dotyczy projekt „Polski DaVinci”. Uczestnicy dowiedzieli się, że w latach 1882-1892 Ochorowicz przebywał w Paryżu, gdzie zasłynął jako wynalazca i człowiek wielu talentów. W tym czasie Wieża Eiffela nie cieszyła się popularnością wśród mieszkańców Paryża. Zbudowana w 1889 r. specjalnie na wystawę światową, raziła w oczy paryżan (większość domagała się jej rozebrania, a niektórzy wręcz wyprowadzali się z Miasta Miłości, aby nie musieć jej oglądać!). Decyzją konstruktora wieża miała więc po 20 latach zostać rozebrana. I tu pojawia się Julian Ochorowicz, niczym prawdziwy superbohater. Był on na tyle ceniony wśród paryżan, że gdy umieścił na szczycie Wieży Eiffela swój innowacyjny telegraf bezprzewodowy, zrezygnowali z rozbiórki na rzecz innowacji. Dzięki Ochorowiczowi Paryż stał się pierwszym miastem komunikującym się bezprzewodowo.

– Podczas kolejnego spotkania w ramach projektu „Polski DaVinci” uczestnicy dowiedzą się, co wspólnego miał XIX-wieczny wynalazca z (bardzo współczesną) telewizją. Jeśli zaciekawiła cię postać Ochorowicza zapraszamy do Filii nr 8 przy ul. Żorskiej 2. Ciągle istnieje możliwość zapisania się na warsztaty! – zachęca biblioteka.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here