Raciborska biblioteka zachęca do wypożyczania nowości

ksiazki
Nowości książkowe w bibliotece

Literackim wydarzeniem jesieni jest polska premiera nagrodzonej Pulitzerem biografii Susan Sontag, jednej z najważniejszych intelektualistek dwudziestego wieku.

Raciborska biblioteka poleca nowości książkowe. Wśród nich powrót popularnej polskiej pisarki Katarzyny Michalak oraz kontynuacja powieści Firefly lane Kirstin Hannah. Literackim wydarzeniem jesieni jest polska premiera nagrodzonej Pulitzerem biografii Susan Sontag, jednej z najważniejszych intelektualistek dwudziestego wieku.

- reklama -

Wszystkie nowości w zbiorach raciborskiej biblioteki znaleźć można na stronie biblrac.pl oraz w katalogu bibliotecznym: https://katalog.biblrac.pl/news.

Panna z Bajki – Katarzyna Michalak
Hania Ruczaj ma dwie wielkie miłości: pisanie scenariuszy filmowych oraz uroczy, wtulony w zieleń lasu domek, który nazwała Bajką. To w nim chroni się przed światem. I w nim stara się zapomnieć o wydarzeniach sprzed dwóch lat. Tam też niczym huragan odwiedzają ją dwie ukochane przyjaciółki. Magda jest asystentką znanego reżysera i nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. No, może jest jedna… wyznanie szefowi, że od lat się w nim kocha. Lena natomiast potrafi uwieść każdego mężczyznę i zawiązać niejedną intrygę, ale nikomu się nie przyzna, że w głębi serca marzy o prawdziwej miłości.

Pozwól odejść – Kristin Hannah
Kiedyś – dawno temu – szła sama pogrążoną w ciemności drogą zwaną Firefly Lane. To była najgorsza noc w jej życiu i właśnie wtedy natknęła się na pokrewną duszę. „To był nasz początek”. Ponad trzydzieści lat temu. Tully i Kate. „Ty i ja kontra cały świat”. Najlepsze przyjaciółki na zawsze. Ale opowieści mają swój koniec, prawda? Traci się tych, których się kocha, i trzeba jakoś żyć dalej.

Dawne tajemnice – Krystyna Mirek
Rodzina jest najważniejsza, ale to bliscy krzywdzą najmocniej. Majka próbuje rozwikłać tajemnicę śmierci ojca. Prawda jednak ma bardzo wysoką cenę, a zaskoczenie staje się chlebem powszednim dla wielu osób. Tajemnice sprzed lat zaczynają wychodzić na jaw. Burmistrz miasta staje po drugiej stronie barykady gotów na wszystko, wiedząc, ile Majka ma do stracenia. I zna więcej jej sekretów, niż ona sama się spodziewa.

Kochana córeczka – Alison Ragsdale
Córka Avy, Carly, to typowa dziesięciolatka: pełna energii, radosna i kreatywna. Dla rodziców jest całym światem. Kiedy jednak zaczyna potykać się na schodach i wchodzić w drzwi, Ava natychmiast chce jechać do lekarza. Jej mąż Rick jest pewien, że nie ma się o co martwić – przecież dzieci bywają czasem trochę niezdarne. Ale instynkt podpowiada Avie, że coś jest poważnie nie tak. Carly otrzymuje straszną diagnozę: córka ma rzadką chorobę genetyczną. Chwilę potem tragiczny wypadek sprawia, że życie rodziny znowu pogrąża się w chaosie. Ava musi dokonać strasznego wyboru. jak jednak wybrać pomiędzy dwiema osobami, które kocha najbardziej na świecie?

Martwe Lwy – Mick Herron
Kontynuacja szpiegowskiej powieści Kulawych koni!
Kulawe konie, czyli niezadowoleni ze swojego losu agenci ze Slough House, królestwa Jacksona Lamba, zesłani na wieczne przekładanie papierów zamiast pracy w terenie, nieoczekiwanie dostają zadanie sprawowania pieczy nad odwiedzającym Londyn rosyjskim oligarchą. Tymczasem szpieg z czasów zimnej wojny zostaje znaleziony martwy w autobusie pod Oksfordem – zawał serca, który jest rzekomo powodem jego śmierci, nie daje spokoju Jacksonowi Lambowi.

Amerykańskie milionerki – Kazimierz Bem
To barwna i przepełniona anegdotami opowieść o Alice Heine – księżnej Monako, Jennie Jerome – matce Winstona Churchilla, Mary Leiter – wicekrólowej Indii i Anne Gould – księżnej żagańskiej oraz kilkunastu innych. Opisy ich ślubów, życia małżeńskiego, skandali obyczajowych i zmiennych kolei rodzinnych majątków przeplatają się z ciekawostkami o realiach epoki, panującymi wówczas obyczajami i ich przemianami.
Kazimierz Bem tworzy barwną kronikę życia codziennego amerykańskiej elity finansowej i  części europejskiej arystokracji.

Ucieczka od bezradności – Tomasz Stawiszyński
Dlaczego wciąż uciekamy przed bezradnością? Przed tym, że przemijamy, starzejemy się i  nieustannie tracimy to, co pragniemy zachować? Czy kiedykolwiek uda nam się zatrzymać i  czy może pomóc w tym modny ostatnio transhumanizm? Nowa monograficzna książka Tomasza Stawiszyńskiego – filozofa, eseisty, dziennikarza – w błyskotliwy sposób próbuje zmierzyć się z tymi pytaniami i umieszcza je w kontekście zbudowanym zarówno przez ważne teksty współczesnej humanistyki, jak i kulturę popularną.

Sontag. Życie i twórczość – Benjamin Moser
Susan Sontag pisała o sztuce i polityce, feminizmie i homoseksualizmie, sławie i stylu, medycynie i narkotykach, radykalizmie i faszyzmie oraz freudyzmie, komunizmie i  amerykanizmie – jej dzieła stały się kluczem do zrozumienia współczesnej kultury. Benjamin Moser analizuje dzieła Sontag ukazując geniusz jej twórczości, radykalnej myśli i  społecznego aktywizmu oraz sięga głębiej, poza publiczny wizerunek, i ujawnia nieznane prywatne oblicze pisarki. Snując tę fascynującą opowieść, wykorzystuje setki wywiadów przeprowadzonych od Maui po Sztokholm i od Londynu po Sarajewo oraz przedstawia blisko sto fotografii.

Opisy książek pochodzą od wydawców.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj