Bezpieczne zabawki dla niemowląt. Czym się kierować, stojąc przed wyborem w sklepie dla dzieci?

W sklepach dla dzieci dostępne są setki różnych rodzajów artykułów dla najmłodszych, dlatego wybór tych właściwych może przyprawić o zawrót głowy. Każdy rodzic chce dla swojego maluszka jak najlepiej i w pierwszej kolejności zastanawia się, czy wybrana zabawka dla niemowlęcia jest na pewno bezpieczna. Tylko po czym poznać, że dany produkt można dać dziecku bez najmniejszych obaw o jego zdrowie? Podpowiadamy!

Gdzie kupić zabawki dla dzieci?

- reklama -

Kwestia bezpieczeństwa zabawek jest mocno powiązana z miejscem ich produkcji. To, gdzie dokonujesz zakupów i od kogo pochodzą wyprodukowane artykuły, ma duże znaczenie. Wielu dystrybutorów akcesoriów dla dzieci sprowadza swoje towary z Chin, gdzie zabawki nie są testowane pod kątem jakości czy bezpieczeństwa. Taka zabawka może łatwo ulec zniszczeniu i doprowadzić do skaleczenia dziecka lub połknięcia przez nie oderwanych elementów.

Jeśli zależy ci na zakupie produktów o wysokiej jakości, zamawiaj je od sprawdzonych firm z renomą. Artykuły niemowlęce cenionych na rynku marek oferuje sklep BabyBoom – https://babyboom.net.pl/. Kupisz tu różne rodzaje zabawek, w tym zabawki do kąpieli, ogrodowe i pluszowe, a także gry, elektryczne pojazdy czy lalki. Co ważne, wszystkie dostępne produkty w tym internetowym sklepie dla noworodków i niemowląt mają atesty bezpieczeństwa i odpowiednie certyfikaty potwierdzające ich jakość.

Pamiętaj, aby kierować się wiekiem dziecka

Producent ma obowiązek umieścić na opakowaniu informację o grupie wiekowej, dla której przeznaczona jest dana zabawka. Jak wiadomo, małe dzieci wkładają wszystko do ust, a przedmioty dla starszaków nierzadko składają się z wielu elementów, które mogą zostać przypadkowo połknięte. Ponadto zabawka niedostosowana do etapu rozwoju niemowlęcia będzie też dla niego zbyt trudna do zrozumienia i przez to nieinteresująca.

Dokładnie obejrzyj zabawkę, zanim ją kupisz

Im więcej zdjęć ma dany sklep z produktami dla dzieci, tym łatwiej będzie ci ocenić, czy wybrana zabawka jest bezpieczna. Zwróć uwagę na kształt przedmiotu – zabawka powinna być pozbawiona ostrych krawędzi i mieć opływowy kształt. Tylko solidnie wykonane produkty wytrzymają upadek z wysokości i manipulowanie nimi, dlatego stawiaj przede wszystkim na jakość. Jeśli wybierasz zabawkę działającą na baterię, przyjrzyj się, w jaki sposób zabezpieczona jest klapka i czy dziecko nie zdoła jej samodzielnie otworzyć.

Traktor duży Lena

Upewnij się, z jakiego materiału wyprodukowano zabawkę

Zabawki wykonuje się z różnych materiałów, w zależności od ich rodzaju i przeznaczenia. Przykładowo zabawki gumowe i plastikowe służą do użytku w wodzie. Można je zanurzać bez obaw o utratę koloru i innych właściwości. Produkuje się też zabawki drewniane, które są miłe i ciepłe w dotyku, ale nieco cięższe niż zabawki plastikowe. Maluszkom dedykowane są również maskotki uszyte z miękkiej bawełny lub pluszu.

Jeśli decydujesz się na zabawkę plastikową, sprawdź, czy do jej produkcji nie wykorzystano tworzyw z bisfenolem A (BPA). Przy zakupie zabawek drewnianych i plastikowych zerknij na informację o użytej farbie lub lakierze. Muszą one spełniać normę bezpieczeństwa EN 71-3. Maskotki powinny być uszyte z materiałów bezpiecznych dla wrażliwej dziecięcej skóry.

Polski Szumiś uspokajająca maskotka Matt Bystrzak

Wybierz zabawkę z certyfikatem

Dobry sklep dla dziecka poznasz po tym, że znajdujące się w nim zabawki mają odpowiednie certyfikaty. Podstawowym certyfikatem świadczącym o bezpieczeństwie zabawki jest symbol CE, który przyznawany jest produktom spełniającym Dyrektywę Bezpieczeństwa Zabawek. Szukaj również artykułów z certyfikatami uznanych Instytutów, np. Instytutu Matki i Dziecka czy Państwowego Zakładu Higieny.

/artykuł sponsorowany/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj