EKO ozdoby – warsztaty z Annną Jaklewicz w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Jaki zapach mają Święta? Pieczone jabłko, kardamon, suszona pomarańcza – tym pachną ozdoby świąteczne wykonane przez uczestników warsztatów „Święta w stylu EKO”. 29 listopada spotkali się w raciborskiej bibliotece, by w rodzinnym gronie pod okiem Anny Jaklewicz wykonać zawieszki z wosku, świeczniki ze słoików i świece z pszczelego wosku.

Święta Bożego Narodzenia to nieraz nerwowa gonitwa i mnóstwo niepotrzebnego plastiku. Anna Jaklewicz przedstawiła alternatywę dla kupowanych w marketach plastikowych ozdób. Warsztaty rozpoczęły się od prezentacji jak konsumpcjonizm niszczy środowisko, wytwarzając śmieci które nie znikną w magiczny sposób. Anna Jaklewicz po latach podróżowania po całym świecie jako archeolog i autorka podróżniczych książek zwraca uwagę na stan planety. W prezentacji podzieliła się przykładami dobrych praktyk jak możemy ograniczyć użycie plastiku.

- reklama -

Podczas warsztatów w Czytelni raciborskiej biblioteki zapachniało pieczonymi jabłkami. Wszystko za sprawą wykonanych z roztopionego wosku zawieszek. Z dodanego do wosku olejku eterycznego i zatopionych w nim ziaren anyżu, kawy i kardamonu, uczestnicy stworzyli aromatyczne ozdoby do zawieszenia na choinkę. Do wykonania świec wykorzystano pszczeli wosk, ze zwykłych słoików powstały świeczniki. Wszystkie wykonane na warsztatach przedmioty zostaną oryginalną dekoracją domu lub prezentem dla najbliższych.

Warsztaty ekologicznych ozdób świątecznych odbyły się w ramach działalności Centrum Edukacji Ekologicznej.

/MiPBP Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj