Przystanki kolejowe w Niedobczycach i Niewiadomiu będą przebudowane

rybnik niedobczyce
Dostępniejsza kolej w Rybniku dzięki Programowi Przystankowemu. Fot. PKP PLK

Mieszkańcy Rybnika będą wygodniej podróżować do Bielska-Białej, Pszczyny, Katowic i Raciborza. Wartość inwestycji to ponad 8 mln zł netto, a zakończenie prac planowane jest do końca 2022 r.

Lepszy dostęp do kolei będą mieć mieszkańcy Rybnika. Dwa przystanki – Rybnik Niedobczyce i Rybnik Niewiadom – zostaną przebudowane i dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zadanie jest realizowane w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”.

- reklama -

Perony zostaną podwyższone, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Oba obiekty zostaną też wyposażone w wiaty. Nowe oświetlenie zapewni większy poziom bezpieczeństwa po zmroku. Podróżowanie ułatwi także nowe oznakowanie i nagłośnienie. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się skorzystają z pochylni. Będzie łatwiejsze dojście na perony, gdyż na antypoślizgowej nawierzchni zastosowane zostaną ścieżki naprowadzające. W Niewiadomiu prace obejmą przebudowę peronu jednokrawędziowego oraz dobudowę drugiego, w zamian za istniejący peron w międzytorzu.

– „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” to inwestycja w lepszy dostęp do kolei także w województwie śląskim. Dzięki poprawie warunków obsługi na peronach pasażerowie chętniej wybiorą kolej w codziennych podróżach do pracy lub szkoły. Na realizację programu polski rząd przeznaczył miliard złotych – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na wykonanie robót. Wartość inwestycji to ponad 8 mln zł netto, a zakończenie prac planowane jest do końca 2022 r.

Celem przedłożonego przez Ministra Infrastruktury „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W programie uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. Czytaj więcej: Powstanie przystanek kolejowy Wodzisław Śląski Centrum

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj