Jak odpowiednio dokarmiać ptaki zimą?

sikorka zima ptaki
Fot. unsplash.com

Ptaki dokarmiać można tylko zimą, gdy mróz, śnieg i zlodowacenia uniemożliwiają im samodzielne znajdywanie pokarmu.

Decydując się na dokarmianie ptaków, należy mieć świadomość, że są to dzikie zwierzęta i przyzwyczajanie ich do łatwego pokarmu prowadzi m.in. do utraty instynktu. Powoduje również utratę naturalnego lęku przed ludźmi, co czasami może być dla nich niebezpieczne.

- reklama -

W przypadku zdecydowania się na dokarmianie, należy pamiętać o najważniejszych zasadach, dzięki którym ptaki doczekają wiosny w dobrej formie. Ptaki dokarmiać można tylko zimą, gdy mróz, śnieg i zlodowacenia uniemożliwiają im samodzielne znajdywanie pokarmu. A jeśli już zaczęliśmy je dokarmiać, róbmy to regularnie. Ptaki bardzo często przyzwyczają się do miejsca i przygotowanego dla nich karmnika. Jeśli zmienimy zdanie i odetniemy je od źródła pożywienia nagle, wyrządzimy im więcej szkód niż pożytku.

Karmienie pieczywem czy żywnością zawierającą sól i wzmacniacze smaku może ptakom bardzo zaszkodzić, a nawet prowadzić do śmierci. Najlepszym rozwiązaniem są gotowe mieszanki zbóż lub ziarna słonecznika, orzechy włoskie, świeże jabłko, niesolona słonina. Należy też pamiętać o świeżej wodzie. Lepiej też nie dokarmiać wcale, niż dopuścić do zepsucia się resztek pozostawionego pokarmu, które zamienia się w siedlisko bakterii i pasożytów.

Jak co roku miasto Jastrzębie-Zdrój zakupiło 460 kg karmy sypkiej i 396 sztuk ptasich pyz, które zostaną przekazane mieszkańcom. Dodatkowo do przedszkoli trafią karmniki na ptasie pyzy służące nie tylko ptakom, ale stanowiące doskonałą pomoc dydaktyczną do przeprowadzenia zajęć z ekologii.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj