– Hejtuje się górników, że po raz kolejny czegoś żądają. My niczego nie żądamy, my chcemy, żeby ktoś docenił naszą ciężką pracę – zapewniał Bogusław Hutek.
Górnicy z kopalń Polskiej Grupy Górniczej, w tym KWK Rydułtowy i KWK Marcel, we wtorek rano zablokowali wywóz węgla z kopalń. Górnicze związki zawodowe rozpoczęły protest po nieudanych negocjacjach w sprawie płac, jakie prowadzili z PGG i resortem aktywów państwowych. Chcą, by pracownikom kopalń zapłacono za nadmiarową pracę, jaką wykonują od sierpnia. Sprzeciwiają się też planom nieuznawania technologii węglowych za „zielone”.
Górniczy protest ma trwać do końca środy. Uczestniczący w nim chcą, by m.in. wypłacono im rekompensatę za ponadnormatywną pracę od sierpnia. – Od kilku miesięcy z powodu trwającego w całej Europie kryzysu energetycznego i niedoboru surowców energetycznych górnicy pracują w nadgodzinach i w weekendy, co pozwala uniknąć przerw w dostawie energii i ciepła. Fundusz płac w PGG nie został jednak zwiększony o dodatkowe środki na wynagrodzenie za ponadnormatywną pracę – napisali związkowcy w poniedziałkowym komunikacie. Podczas konferencji prasowej przekonywali, że dziś chce uznać się atom i gaz ziemny za zielone paliwa. – A co z technologiami węglowymi, które są zielone? Stosuje je Japonia. Nikt nie powie, że to głupi naród. Pozyskuje 77% energii z węgla, wraz z wyłapywaniem CO2 – mówił Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności.
Jak mówił, protestujący chcą też ustabilizowania ich wynagrodzeń za pomocą wyliczenia średniej, by w 2022 r. części ich wypłat nie zmniejszyła „bijąca rekordy inflacja”. – W dalszym etapie możliwe są kolejne protesty, jeśli rząd ani zarząd PGG się nie obudzą – przestrzegał. – Hejtuje się górników, że po raz kolejny czegoś żądają. My niczego nie żądamy, my chcemy, żeby ktoś docenił naszą ciężką pracę – zapewniał Bogusław Hutek.
W dni robocze z kopalń PGG wyjeżdża średnio 35-40 pociągów z węglem na dobę. Nie będzie blokowana sprzedaż węgla dla indywidualnych odbiorców i załadunek na ciężarówki. Akcja nie utrudnia ruchu innych pociągów, np. pasażerskich.
oprac. /kp/