Protest górników. Związkowcy blokują wysyłkę węgla z kopalń PGG

kwk rydultowy
Fot. Facebook NSZZ Solidarność KWK Rydułtowy

– Hejtuje się górników, że po raz kolejny czegoś żądają. My niczego nie żądamy, my chcemy, żeby ktoś docenił naszą ciężką pracę – zapewniał Bogusław Hutek.

Górnicy z kopalń Polskiej Grupy Górniczej, w tym KWK Rydułtowy i KWK Marcel, we wtorek rano zablokowali wywóz węgla z kopalń. Górnicze związki zawodowe rozpoczęły protest po nieudanych negocjacjach w sprawie płac, jakie prowadzili z PGG i resortem aktywów państwowych. Chcą, by pracownikom kopalń zapłacono za nadmiarową pracę, jaką wykonują od sierpnia. Sprzeciwiają się też planom nieuznawania technologii węglowych za „zielone”.

- reklama -

Górniczy protest ma trwać do końca środy. Uczestniczący w nim chcą, by m.in. wypłacono im rekompensatę za ponadnormatywną pracę od sierpnia. – Od kilku miesięcy z powodu trwającego w całej Europie kryzysu energetycznego i niedoboru surowców energetycznych górnicy pracują w nadgodzinach i w weekendy, co pozwala uniknąć przerw w dostawie energii i ciepła. Fundusz płac w PGG nie został jednak zwiększony o dodatkowe środki na wynagrodzenie za ponadnormatywną pracę – napisali związkowcy w poniedziałkowym komunikacie. Podczas konferencji prasowej przekonywali, że dziś chce uznać się atom i gaz ziemny za zielone paliwa. – A co z technologiami węglowymi, które są zielone? Stosuje je Japonia. Nikt nie powie, że to głupi naród. Pozyskuje 77% energii z węgla, wraz z wyłapywaniem CO2 – mówił Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności.

Jak mówił, protestujący chcą też ustabilizowania ich wynagrodzeń za pomocą wyliczenia średniej, by w 2022 r. części ich wypłat nie zmniejszyła „bijąca rekordy inflacja”. – W dalszym etapie możliwe są kolejne protesty, jeśli rząd ani zarząd PGG się nie obudzą – przestrzegał. – Hejtuje się górników, że po raz kolejny czegoś żądają. My niczego nie żądamy, my chcemy, żeby ktoś docenił naszą ciężką pracę – zapewniał Bogusław Hutek.

W dni robocze z kopalń PGG wyjeżdża średnio 35-40 pociągów z węglem na dobę. Nie będzie blokowana sprzedaż węgla dla indywidualnych odbiorców i załadunek na ciężarówki. Akcja nie utrudnia ruchu innych pociągów, np. pasażerskich.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj