Roślinny plastik twardszy i trwalszy niż konwencjonalny

lisc ekologia zielen
Fot. pexels.com

Materiał opracowany przez naukowców z MIT ma mikrostrukturę przypominającą cegły połączone zaprawą. Nadaje się do druku 3D i konwencjonalnego odlewania.

Najnowsze badania zespołu inżynierów z Massachusetts Institute of Technology pozwoliły stworzyć kompozyt, który składa się głównie z nanokryształów celulozy znanych jako CNC powiązanych niewielką ilością syntetycznych polimerów. Nanokryształy te występują we włóknach w każdej komórce roślinnej.

- reklama -

Materiał ma mikrostrukturę przypominającą cegły połączone zaprawą i jest bardzo podobny do masy perłowej. Nadaje się do druku 3D i konwencjonalnego odlewania. Wykorzystując obie z tych metod, naukowcy stworzyli serię próbek wielkości pięciogroszówki. Wydrukowali też sztuczny ząb – ich zdaniem materiał może wkrótce posłużyć do produkcji implantów dentystycznych na bazie celulozy. Testy wykazały, że produkty z nowego materiału są mocniejsze, twardsze i trwalsze niż konwencjonalny plastik produkowany na bazie ropy.

– Możemy nadać materiałom polimerowym właściwości mechaniczne, których nigdy wcześniej nie miały. Jeśli możemy zastąpić niektóre tworzywa sztuczne na bazie ropy naftowej naturalnie pozyskiwaną celulozą, będzie to z korzyścią dla planety – powiedział prof. A. John Hart, wykładowca inżynierii mechanicznej na MIT.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj