Transformacja energetyczna w Polsce: 50 tys. górników straci pracę

oze fotowoltaika praca
Fot. pexels.com

Osoby, które w tej chwili pracują w kopalniach, mogą znaleźć zatrudnienie np. przy budowie i eksploatacji farm wiatrowych czy innych odnawialnych źródeł energii.

Zgodnie z umową społeczną podpisaną przez rząd z górnikami ostatnia kopalnia przestanie działać w 2049 r. Co stanie się z pracownikami? Jak podkreślają eksperci, konieczne jest systemowe wsparcie, aby mogli oni nabyć kompetencje i kwalifikacje, które są potrzebne, żeby odnaleźć się w innych segmentach rynku. Osoby, które w tej chwili pracują w kopalniach, mogą znaleźć zatrudnienie np. przy budowie i eksploatacji farm wiatrowych czy innych odnawialnych źródeł energii.

- reklama -

Według raportu Instytutu Badań Strukturalnych w latach 2015–2040 przy realizacji ambitnej polityki klimatycznej łączna liczba miejsc pracy w górnictwie spadnie w sumie o ok. 50 tys. 53 tys. górników odejdzie na emeryturę, reszta będzie zmuszona do zmiany miejsca pracy. Duże szanse na znalezienie nowego zatrudnienia mają m.in. w sektorach przetwórstwa przemysłowego, transportu czy budownictwa.

W sondażu przeprowadzonym na potrzeby raportu IBS górnicy jako główny kierunek poszukiwania nowej pracy wskazywali przede wszystkim sektor wydobywczy niezwiązany z węglem (20%), transport (14,9%) i branżę motoryzacyjną (14,8%). 10,7% pytanych wskazało na energetykę odnawialną.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj