80 na 100 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu złej jakości powietrza

smog powietrze
Zdjęcie poglądowe. Fot. pixabay.com

95% zgonów z powodu złej jakości powietrza przypada na kraje słabo i średnio rozwinięte.

Zanieczyszczenie powietrza na świecie doprowadziło do 6,5 mln zgonów w 2019 r. – wynika z raportu Banku Światowego pt. „The Global Health Cost of PM2.5 Air Pollution”. Zbyt wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu przyczynia się m.in. do choroby wieńcowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy raka wątroby.

- reklama -

Aż 4,14 mln zgonów zostało spowodowanych przez wdychanie szkodliwych cząsteczek powstałych jako efekt uboczny działalności przemysłowej. Ta gałąź gospodarki jest domeną krajów słabo i średnio rozwiniętych. Kraje rozwinięte przodują pod względem wielkości sektora usługowego.

Najwięcej zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza w odniesieniu do populacji w 2019 r. było w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, gdzie zmarło ponad 200 ludzi na 100 tys. mieszkańców. W Europie najgorsza sytuacja jest w Bułgarii – tam z powodu złego stanu powietrza zmarło w 2019 r. 157 osób na 100 tys. mieszkańców. W Polsce zanotowano 80 przypadków przedwczesnych śmierci na 100 tys. mieszkańców.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj