95% zgonów z powodu złej jakości powietrza przypada na kraje słabo i średnio rozwinięte.
Zanieczyszczenie powietrza na świecie doprowadziło do 6,5 mln zgonów w 2019 r. – wynika z raportu Banku Światowego pt. „The Global Health Cost of PM2.5 Air Pollution”. Zbyt wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu przyczynia się m.in. do choroby wieńcowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy raka wątroby.
Aż 4,14 mln zgonów zostało spowodowanych przez wdychanie szkodliwych cząsteczek powstałych jako efekt uboczny działalności przemysłowej. Ta gałąź gospodarki jest domeną krajów słabo i średnio rozwiniętych. Kraje rozwinięte przodują pod względem wielkości sektora usługowego.
Najwięcej zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza w odniesieniu do populacji w 2019 r. było w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, gdzie zmarło ponad 200 ludzi na 100 tys. mieszkańców. W Europie najgorsza sytuacja jest w Bułgarii – tam z powodu złego stanu powietrza zmarło w 2019 r. 157 osób na 100 tys. mieszkańców. W Polsce zanotowano 80 przypadków przedwczesnych śmierci na 100 tys. mieszkańców.