PTTK Racibórz zaprasza na wyprawę w Beskid Wyspowy i Makowski

lysica pttk raciborz
PTTK Racibórz na Łysicy i Świętym Krzyżu

Do zdobycia będą Mogielica i Lubomir – oba szczyty należą do Korony Gór Polski i Diademu Polskich Gór.

Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Raciborzu zaprasza na wyprawę z cyklu „Poznajemy Beskidy”: Beskid Wyspowy i Makowski. 3 kwietnia do zdobycia będą dwa szczyty: Mogielica i Lubomir.

- reklama -

Mogielica (1173 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Z punktów widokowych na szczycie i na polanach rozpościerają się szerokie widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, Tatry. W sierpniu 2008 r. oddano do użytku 20-metrowej wysokości wieżę widokową udostępnioną bezpłatnie turystom. Z powodu złego stanu technicznego wieżę zamknięto jesienią 2020 r.

Lubomir (912 m n.p.m.) – jest najwyższym szczytem Pasma Lubomira i Łysiny i znajduje się na jego wschodnim końcu. Wierzchołek Lubomira jest całkowicie zalesiony. W 1922 r. na szczycie Lubomira wybudowano niewielkie obserwatorium astronomiczne – jedno z dwóch w ówczesnych polskich Karpatach które zostało spalone we wrześniu 1944 r. Dnia 16 października 2007 r. miało miejsce uroczyste otwarcie nowego obiektu – Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze.

Szczyty należą do Korony Gór Polski i Diademu Polskich Gór.

Koszt wyprawy: członkowie PTTK z opłaconą składką za 2022 r., młodzież do 18 roku życia i studenci: 65 zł, osoby niezrzeszone: 75 zł.

Szczegóły: Wyprawa z cyklu „Poznajemy Beskidy”: Beskid Wyspowy i Makowski

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here