Dzień Dobra w Brzeziu. SP 3 i Caritas zapraszają na kiermasz

pomoc wspolpraca
Fot. freepik.com

Podczas wydarzenia będzie można wesprzeć rodziny z Ukrainy.

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy w Kościele katolickim obchodzona jest Niedziela Miłosierdzia Bożego. W tym roku przypada 24 kwietnia. To także święto patronalne Caritas, które tym razem będzie przebiegać jako Dzień Dobra. Organizowane w tym dniu w całej Polsce pikniki, warsztaty, pokazy, biegi i koncerty będą okazją, aby pokazać, jak dużo dobra dzięki wolontariuszom Caritas wydarza się na co dzień. Wojna w Ukrainie nadała przygotowaniom do tego święta nowy kontekst. Przeprowadzone w Dniu Dobra kwesty pomogą m.in. w utrzymaniu placówek dających schronienie uchodźcom.

- reklama -

Dzień Dobra będzie także obchodzony w Brzeziu. Przy parafii po mszach świętych Szkoła Podstawowa nr 3 zaprasza na kiermasz, na którym będzie można nabyć ciasto i „Dobrą książkę”. Wszystko za drobną ofiarę, którą można będzie wesprzeć rodziny z Ukrainy.

– Podobnie jak wspólnie działamy na co dzień, chcemy też wspólnie celebrować wielkie święto pomagania, jakim będzie Dzień Dobra. Ponad 700 zespołów wolontariuszy z całej Polski zgłosiło się do udziału w tym przedsięwzięciu. Będziemy pokazywać, co robimy, zachęcać do włączania się w nasze akcje, a także cieszyć się tym, że możemy działać razem – opowiada br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska, odpowiedzialny w organizacji m.in. za rozwój wolontariatu. – Spotykamy w życiu wiele trudnych sytuacji, chorób, ubóstwa i samotności. W obliczu tych zdarzeń czasem łatwo o zwątpienie. W Caritas niesiemy nadzieję poprzez codzienną, cichą i konkretną pomoc. Każdego dnia wolontariusze i pracownicy Caritas w całej Polsce pochylają się nad najbardziej potrzebującymi. Odkrywamy że dobra jest więcej i to jest ideą naszego Dnia Dobra – dodaje br. Cordian.

O niespodziewanym, nowym znaczeniu Dnia Dobra, mówi także ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Kiedy powstawała idea Dnia Dobra, zastanawialiśmy się nad tym, co jest najważniejsze w pomaganiu, jak możemy sprawić, by tej pomocy było jeszcze więcej, i pomyśleliśmy, że ten dzień powinien być połączony ze zbiórką na konkretne cele. A ponieważ każde cykliczne wydarzenie ma swój temat przewodni, postanowiliśmy wybrać i szeroko zaprezentować konkretny obszar naszej działalności, nawiązując jednocześnie do przeżywanego właśnie Roku Rodziny. Naturalnym wyborem były ośrodki Caritas, takie jak rodzinne domy dziecka, domy samotnej matki czy hospicja dziecięce. Dla potrzebujących to „Miejsca, które są domem” i pod takim hasłem odbędzie się nasza zbiórka. – tłumaczy ks. Iżycki. I przypomina, że Caritas w Polsce prowadzi 23 domy dla matek z dziećmi, 12 placówek wychowawczych różnego typu (w tym domy dziecka), 98 świetlic środowiskowych i terapeutycznych, 10 placówek interwencyjnych (schroniska dla kobiet i dzieci, ośrodki i centra interwencji kryzysowej) oraz 61 Okien Życia.

– Chcemy wesprzeć materialnie te miejsca i sprawić, by było ich więcej oraz by mogły wciąż nieść profesjonalną pomoc. Ale 24 lutego, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, przez chwilę zawahaliśmy się i Dzień Dobra stanął pod znakiem zapytania. Poczuliśmy, że świętowanie nie jest adekwatne do sytuacji – wyjaśnia dyrektor Caritas Polska. – Szybko jednak zrozumieliśmy, że ten dzień jest potrzebny; zarówno wolontariuszom Caritas, którzy od tygodni pracują dzień i noc, jak i naszym przyjaciołom z Ukrainy, bo przecież ośrodki Caritas, które są domem dla potrzebujących, teraz stały się także domem dla przybyszów z Ukrainy. Dzień dobra będzie momentem, w którym Polacy i nasi goście z Ukrainy będą mogli się spotkać – dodaje.

Wesprzeć placówki Caritas można nie tylko podczas kiermaszu i innych wydarzeń, a także:
– dokonując wpłaty na stronie dziendobra.pl,
– wysyłając SMS o treści DOBRO pod numer 72052 (koszt 2,46 zł),
– wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty: DOBRO).

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj