Remont domu w Raciborzu. Skąd wziąć pieniądze na materiały i narzędzia?

Ceny materiałów, sprzętów i usług budowlanych osiągają rekordowe, nigdy nie widziane poziomy. W rezultacie koszty budowy nieruchomości drastycznie rosną z tygodnia na tydzień, niekiedy nawet z dnia na dzień. W tej sytuacji pewne źródło dodatkowych pieniędzy jest wielu osobom niezbędne. Gdzie go szukać w Raciborzu? Skąd pozyskać brakujące środki na realizację inwestycji budowlanej? Oto dostępne możliwości.

Kredyt hipoteczny

- reklama -

Zacznijmy od najbardziej oczywistego, wydawałoby się, produktu finansowego, który powstał ściśle w celu udzielania środków na realizację inwestycji na rynku nieruchomości i budowlanym. Kredyt hipoteczny to bez wątpienia najlepsze rozwiązanie pod względem kosztów, które są po prostu możliwie najniższe. W praktyce to najtańsze z powszechnie dostępnych źródeł finansowania, podczas gdy dostępne w jego ramach kwoty są najwyższe. Dlatego niewątpliwie warto się na nie zdecydować, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jakich?

Przede wszystkim o konieczności posiadania wymaganej zdolności kredytowej. Krótko mówiąc, niezbędne jest legitymowanie się odpowiednio wysokimi dochodami pochodzącymi z legalnego źródła, a także dobrą historią kredytową. Wszelkie przeterminowane zobowiązania w praktyce uniemożliwiają zaciągnięcie kredytu hipotecznego, podobnie jak niskie czy pozyskiwane „na czarno” wynagrodzenie. Ponadto należy się przygotować na liczne formalności, których załatwienie zajmuje relatywnie dużo czasu.

Kredyt gotówkowy

Podczas gdy środki otrzymane w ramach kredytu hipotecznego mogą zostać przeznaczone wyłącznie na wydatki związane z remontem, a klient banku jest z nich rozliczany, w przypadku kredytu gotówkowego obowiązuje dowolność w wydatkowaniu pieniędzy. Co więcej, procedury są z reguły uproszczone, co ułatwia i przyspiesza pozyskiwanie środków. Z drugiej strony kredyty gotówkowe podlegają wyraźnie wyższym opłatom niż hipoteczne – z punktu widzenia klienta są po prostu droższe.

Choć formalności przebiegają relatywnie szybko, to i tak w celu uzyskania kredytu gotówkowego trzeba posiadać odpowiednią zdolność kredytową i czystą historię spłacania dotychczasowych zobowiązań. Innym ograniczeniem jest niższy limit kwoty dostępnej w ramach tego produktu. Wszystko to sprawia, że warto po niego sięgnąć przy niewielkim remoncie albo w sytuacji, gdy potrzebna jest mała kwota jako dodatkowe uzupełnienie posiadanych już środków.

Pożyczka hipoteczna

W porównaniu z kredytem hipotecznym pożyczka tego rodzaju różni się koniecznością wniesienia własnej, posiadanej już nieruchomości jako zabezpieczenia. Ponadto w ramach pożyczki gotówkowej klient może spożytkować otrzymane pieniędzy w dowolnym celu, bo nie rozlicza się z nich z bankiem. Produkt ten jest także obarczony mniejszymi formalnościami, jednak nieco, choć tylko nieznacznie droższy niż kredyt hipoteczny.

Pożyczka gotówkowa

Jeżeli potrzebujesz niewielkiej dodatkowej kwoty i z jakichś powodów nie chcesz lub nie możesz starać się o kredyt gotówkowy, np. dlatego, że nie posiadasz źródła stałego dochodu albo osiągasz niskie wynagrodzenie, zdecyduj się na produkt oferowany przez firmy spoza sektora bankowego. Pożyczka 100% przyznawalności to sposób na bardzo szybkie i pewne pozyskanie dodatkowych środków, jednak pamiętaj o wysokich kosztach, jakie się z tym wiążą.

Dofinansowania ze środków publicznych

Jeżeli w ramach remontu zainwestujesz w odnawialne źródła ciepła lub energii albo przeprowadzisz termomodernizację nieruchomości, możesz liczyć na wsparcie z różnego rodzaju programów udzielanych na poziomie zarówno krajowym, jak i samorządowym. Mowa o takich przedsięwzięciach jak m.in. program „Czyste powietrze” czy „Moje ciepło”.

[artykuł sponsorowany]

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj