Linia Racibórz – Racławice Śląskie będzie zrewitalizowana

opolskie-zakamarki-baborow
Pociąg specjalny Opolskie Zakamarki w Baborowie. Linia nr 177

Program Kolej Plus zakłada odbudowę, modernizację i przywracanie do eksploatacji tych linii kolejowych, które zostały zlikwidowane, ale też budowę nowych.

Program Kolej Plus rozstrzygnięty. Do realizacji zakwalifikowano 34 projekty. Na liście znalazła się także rewitalizacja linii kolejowych nr 177 i 294 Racibórz – Racławice Śląskie przez Pietrowice Wielkie, Baborów i Głubczyce. Partnerstwo w projekcie zawarli: województwo opolskie, powiaty raciborski, głubczycki i prudnicki oraz gminy Racibórz, Pietrowice Wielkie, Baborów, Głubczyce, Głogówek i Kietrz.

- reklama -

Kolej wróci także do Jastrzębia-Zdroju – miasto to zyska połączenie z Orzeszem w ramach projektu „Uzupełnienie sieci kolejowej o połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami”.

Budżet programu zostanie zwiększony o 5,5 mld zł do 11 mld zł. Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, program jest ważny dla całej Polski, gdyż pozwoli na odbudowę i odtworzenie linii kolejowych. – Sprawne i sprawcze państwo musi umieć zajmować się wieloma sprawami jednocześnie – powiedział. Dodał, że kolej jest ekologicznym, sprawnym i bezpiecznym środkiem transportu, wraca też na nią „moda”.

Zdaniem wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina środa jest historycznym dniem dla całej Polski. – Ten program wchodzi w nową decydującą fazę – zaznaczył wicepremier. Potwierdził, że na środowym posiedzeniu Rady Ministrów rząd zdecyduje o podniesieniu wydatków na modernizację oraz budowę nowych linii kolejowych w Polsce, a dzięki większemu finansowaniu podwoić się ma też liczba planowanych inwestycji – z 17 do 34.

– Realizacja programu Kolej Plus nie byłaby możliwa bez współpracy z samorządami; to one zgłaszały do niego propozycje projektów, które zostaną wykonane – poinformował z kolei minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Program Kolej Plus jest programem szczególnym, jest programem wyjątkowym, bo ten program kolejowy powstaje przy współpracy z samorządami. Któż lepiej wie o potrzebach mieszkańców małych miejscowości, średnich miejscowości – to właśnie wójtowie, burmistrzowie, to marszałkowie doskonale o tym wiedzą, czego oczekują mieszkańcy. Dzięki współpracy z samorządami takie programy jak Kolej Plus są możliwe – powiedział Adamczyk.

W ramach programu zostanie wybudowanych, odbudowanych lub zmodernizowanych 1200 km linii kolejowych. Zapewni on m.in. połączenia do miast, które obecnie takiej komunikacji nie mają. Nowe szlaki kolejowe mają łączyć miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców z miastami wojewódzkimi. 85% wartości planowanych inwestycji będzie finansowało państwo poprzez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe, pozostałe 15% kosztów inwestycji to wkład własny samorządów.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj