Bagaż do samolotu – najważniejsze informacje

Wyjazd na wakacje to nie tylko same przyjemności, lecz także konieczność załatwienia pewnych spraw formalnych. Obecnie bagaż może być droższy niż bilet do samolotu, dlatego niektórzy decydują się na zabranie ze sobą tylko torby podręcznej. Czasami jednak konieczne jest wykupienie bagażu rejestrowanego.

Bagaż podręczny – wymiary

- reklama -

Każda linia lotnicza ma nieco inne dopuszczalne wymiary, zarówno jeśli chodzi o bagaż podręczny, jak i rejestrowany. W wielu przypadkach da się spakować tylko do bagażu podręcznego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku promocji w tanich liniach lotniczych, na przykład 1+1 (drugi bilet gratis), ponieważ takie rabaty obowiązują wyłącznie na zakup biletów bez bagażu rejestrowanego. Przykładowo, Ryanair bagaż podręczny definiuje jako torbę o wymiarach 40 cm × 25 cm × 20 cm, natomiast WizzAir jako torebkę lub plecak o wymiarach 40 cm × 30 cm × 20 cm. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku polskich linii lotniczych LOT, w których każdy pasażer może zabrać ze sobą darmowo dwie sztuki bagażu podręcznego o dwóch różnych wymiarach. Pierwsza sztuka powinna być nie większa niż 55 × 40 × 23 cm i ważyć nie więcej niż 8 kilogramów, natomiast druga sztuka bagażu może mieć maksymalne wymiary 40 × 35 × 12 cm (taki rozmiar ma np. torebka damska).

Co można zabrać na pokład samolotu, a czego nie?

Omawiając bagaż podręczny, warto zastanowić się nad tym, co może się w nim znaleźć. Oczywiście na pokład samolotu nie wolno zabierać żadnych płynów o pojemności większej niż 100 mililitrów. Większość kosmetyków mieści się w tym zakresie, natomiast inaczej jest w przypadku napojów. Z zagranicy nie wolno przywieźć żadnych lokalnych win ani piw, soków lub też sosów. Zwykle nie warto dopłacać sporą kwotę za ten przywilej. Na pokład samolotu nie można także wnosić ostrych przedmiotów, broni (również w formie zabawek), zapałek, zapalniczki, narzędzi, środków chemicznych lub płynów łatwopalnych.

Bagaż rejestrowany – wymiary i waga

W sytuacji, gdy wyjazd za granicę jest dłuższy, warto zdecydować się na bagaż rejestrowany. Zwykle opłaca się on przy wylocie na minimum 6 dni lub krótszym w okresie zimowym (same ubrania zajmują wówczas więcej miejsca). Bagaż rejestrowany również podlega limitom i to nie tylko w tanich liniach lotniczych. Przykładowo, w Ryanair można dokupić bagaż o wadze od 10 do 20 kilogramów, co kosztuje od 30 do 60 euro za jedną osobę w jedną stronę. WizzAir z kolei umożliwia spakowanie się do walizki o wadze 10, 20 lub 32 kilogramów, a koszt zależy od miejsca docelowego i sezonu, wynosi więc od 70 do nawet 400 złotych. Każdy, kto decyduje się na przelot z bagażem rejestrowanym, powinien więc sprawdzić, czy nie ma innych opcji. Przykładowo, droższe linie lotnicze mogą pobrać wyższą opłatę za sam bilet, ale bagaż jest gratis, więc ostateczna cena jest korzystniejsza.

[artykuł reklamowy]

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj