Wielka Pacyficzna Plama Śmieci stała się domem dla organizmów morskich

Fot. unsplash.com

„Lokatorzy” niekoniecznie chętnie korzystają ze śmieciowych zasobów. Powodem ich obecności są te same prądy, które nagromadziły gigantyczną ilość odpadów.

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci słynie z największej ilości skumulowanych w wodzie odpadów. Składa się z ponad 1,8 biliona kawałków plastiku, które ważą w sumie około 80 tys. ton. To olbrzymie dryfujące skupisko śmieci zostało utworzone przez prądy oceaniczne w północnej części Oceanu Spokojnego między Kalifornią a Hawajami.

- reklama -

Najnowsze badanie wykazało, że oprócz śmieci na morskim śmietnisku są także lokatorzy. Plama stała się domem dla takich form życia, jak parzydełka, mięczaki, pąkle, widłonogi, galaretowate żyjątka i glony, które poruszają się po powierzchni oceanu z udziałem prądów. Ze środka plamy wyłowiono też ślimaki morskie, fioletowe ślimaki i smoki morskie, które również są gatunkiem ślimaka morskiego, ale jadowitego.

Badacze stwierdzili, że w centrum śmietniska znajduje się wiele okazów życia, mniej żyjątek przebywa zaś poza epicentrum. Ich zdaniem znajdujący się na morskim śmietniku plastik przyciąga do siebie lokatorów, którzy niekoniecznie chętnie korzystają ze śmieciowych zasobów. Powodem ich obecności są te same prądy, które nagromadziły gigantyczną ilość odpadów.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj