Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha. Świat wielkiej literatury w Wiśle już w ten weekend

jerzy pilch
Jerzy Pilch

Prawie stu autorów i autorek, przedstawiciele reportażu, poezji, literatury pięknej i dziennikarstwa – w Wiśle przez trzy dni nie zabraknie wybitnych przedstawicieli polskiej literatury.

Kilkudziesięciu autorów i autorek, trzy duże koncerty, dokładnie 45 spotkań literackich na najwyższym poziomie – to w wielkim skrócie druga edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry. Festiwal rusza w piątek, 3 czerwca, a już w czwartek na przybyłych czekają wydarzenia w ramach „prologu”.

- reklama -

Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha po raz drugi sprawi, że w Wiśle, mieście rodzinnym Jerzego Pilcha, z literaturą będzie można spotykać się na wiele sposobów – na spotkaniach autorskich, warsztatach, spacerach, dyskusjach czy wycieczkach rowerowych. Oprócz tradycyjnych spotkań literackich na gości festiwalu czeka mnóstwo atrakcji: będą warsztaty dla najmłodszych z Robbem Maciągiem, spotkania pod Drzewem Opowieści, strefa czytania Tygodnika Powszechnego, miasteczko Śląskiego Festiwalu Nauki i wiele innych spotkań i atrakcji.

– Granatowe Góry to przede wszystkim bardzo bogaty program, 45 spotkań literackich na trzech scenach, trzy koncerty – zagrają Fisz Emade, Opla Stasiuk Trzaska i Kuba Badach, ale przede wszystkim czas na spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiej literatury. Będziemy czytać na balkonie biblioteki, nocą przy ognisku będziemy wspólnie czytać prozę Jerzego Pilcha, odwiedzimy miasteczko Śląskiego Festiwalu Nauki, będziemy mogli wziąć udział w jednym z wielu spacerów. Nawiązując do frazy Jerzego Pilcha: powiedzieć, że zapraszamy do Wisły fanów literatury, to nic nie powiedzieć – mówi Andrzej Drobik, dyrektor programowy festiwalu.

Festiwal będzie odbywał się niemal w całym centrum Wisły – na Placu Hoffa, w Domu Zdrojowym, nad rzeką, w Parku Kopczyńskiego, w Domu Zborowym, w Muzeum Magicznego Realizmu Ochorowiczówka, w budynku dworca kolejowego Wisła Uzdrowisko i w amfiteatrze, gdzie odbędą się koncerty w ramach Granatowych Gór. – W tym roku przywitają nas niesamowici artyści, którzy zagoszczą w wiślańskim amfiteatrze. W piątek rozpoczniemy od koncertu Fisz Emade Tworzywo, w sobotę czeka nas projekt Opla, Stasiuk, Trzaska, a w niedzielę – Kuba Badach w repertuarze Andrzeja Zauchy. Zapraszamy na koncerty, bo w wiślańskim amfiteatrze na pewno czekają nas niezwykłe emocje – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.

Bilety na koncerty dostępne są na stronie kupbilecik.pl. W przypadku Fisz Emade Tworzywo i Kuby Badacha ceny biletów to 70 zł, projekt Opla Stasiuk Trzaska – 50 zł. Dostępny jest także karnet trzydniowy w promocyjnej cenie 150 zł. Koncerty to nieliczne płatne atrakcje na festiwalu – oprócz tego dostępne są bilety na warsztaty – tu też będzie się sporo działo. Będą warsztaty z redagowania tekstów z Julianą Jonek-Springer, dziennikarskie z Markiem Szelesem i trochę bardziej niezwykłe, jak choćby koronkarskie z koronczarkami z Koniakowa i Grzegorzem Kasdepke, znanym pisarzem literatury dziecięcej. Gości czekają też warsztaty fotografowania na rowerze, spotkanie z poezją podczas wycieczki rowerowej z Jakubem Kornhauserem, spacery „Poezja w lesie” z Michałem Książkiem i wiele innych atrakcji. Wszystkie wydarzenia wyszczególnione są na stronie internetowej i na profilach festiwalu w mediach społecznościowych.

Tegoroczny festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha to na pewno sztuka wyboru – wydarzenia będą odbywały się równolegle na wszystkich trzech scenach. Szczególnym zainteresowaniem będą się cieszyły spotkania związane z agresją Rosji na Ukrainę – to Wisły przyjadę wybitni reportażyści i znawcy tematyki wschodniej. Wisłę odwiedzą m.in. Wacław Radziwinowicz („Creme de la Kreml”, „Soczi. Igrzyska Putina”), Wojciech Jagielski („Wszystkie wojny Lary”, „Wieże z kamienia”), Jacek Hugo-Bader („Dzienniki kołymskie”, „Biała gorączka”), Witold Szabłowski („Rosja od kuchni”) czy Krystyna Kurczab-Redlin („Wowa, Wołodia, Władimir”). Oczywiście tematów będzie znacznie więcej. W Wiśle pojawią się m.in. Andrzej Stasiuk, Ewa Winnicka, Cezary Łazarewicz, Janina Bąk, Wojciech Tochman, Magdalena Grzebałkowska i wielu innych.

Do pobrania: Program Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha 2022

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj