– Nie chcemy wyznaczać granicy, chcemy dać pole do podejmowania decyzji o pozostaniu na rynku pracy mimo uzyskania prawa do świadczeń. Chcemy, by takie osoby chciały być aktywne zawodowo mimo przejścia na emeryturę – tłumaczy Stanisław Szwed.
Aktywny zawodowo jest około co dziesiąty emeryt w Polsce. Takich osób jest coraz więcej, Na początku 2021 r. liczba pracujących kobiet powyżej 60. roku życia i mężczyzn mających więcej niż 65 lat wynosiła 687 tys. W drugim kwartale wzrosła do 721 tys., żeby w trzecim kwartale minionego roku osiągnąć wartość 754 tys.
To jednak nadal za mało. Aktywizację może wymusić Krajowy Plan Odbudowy, a dokładnie kamień milowy nr 68. Zakłada on, że rząd powinien prowadzić działania na rzecz „podniesienia efektywnego wieku emerytalnego”.
Problemy pojawiają się jednak w momencie rekrutacji. Polski Instytut Ekonomiczny w 2021 r. przeprowadził pierwsze w Polsce eksperymentalne badanie dotyczące zjawiska ageizmu na rynku pracy. Potwierdziło ono obecność dyskryminacji ze względu na wiek kandydata do pracy. Odsetek pozytywnych odpowiedzi, które otrzymała 52-letnia kobieta poszukująca pracy niewymagającej doświadczenia, wynosił zaledwie 7,56%.