Kazachowie i Uzbecy zastąpią pracowników z Ukrainy?

praca budowa fabryka
Fot. pexels.com

Z powodu sankcji i kryzysu gospodarczego w Rosji rządy Kazachstanu i Uzbekistanu szukają nowych kierunków migracji zarobkowej swoich obywateli.

W 2021 r. Kazachstan otrzymał z zagranicy 233,4 mld tenge (2,38 mld zł). Głównym źródłem przekazów pieniężnych dotychczas była Rosja. Natomiast w Uzbekistanie przekazy pieniężne z Rosji były wcześniej jednym z najważniejszych źródeł dochodów i stanowiły 11,4% PKB.

- reklama -

Jako najbardziej atrakcyjne nowe kierunki dla migrantów zarobkowych z Uzbekistanu w kontekście spadku przekazów pieniężnych z Rosji zostały wskazane m.in. Polska, Bułgaria, Litwa i Czechy. Poziom zapotrzebowania na pracownika na polskim rynku pracy wciąż jest na dość wysokim poziomie. Najwięcej aktywnych ogłoszeń dotyczy prostych prac, niewymagających wysokich kwalifikacji zawodowych czy znajomości języka polskiego. Część takich wakatów obecnie wypełniają uchodźczynie z Ukrainy, jednak nadal na rynku pracy brakuje męskiej siły roboczej. Migranci z Azji Środkowej mogliby zastąpić mężczyzn z Ukrainy, które nieprędko wrócą do Polski z powodu wojny.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj