Przedstawienia chmur powstały w trakcie nauczania zdalnego i największych obostrzeń epidemicznych, kiedy uczniowie tęsknili za wolnością i swobodą.
9 grudnia w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej miał miejsce wernisaż wystawy prac malarskich autorstwa uczniów IV klasy Liceum Sztuk Plastycznych. Prezentowane obrazy stworzone zostały przez uczniów w pierwszej i drugiej klasie, ale dopiero teraz zostały wyeksponowane i złożyły się na wystawę pt. “Między niebem a ziemią”.
– Tematem prac są chmury i ptaki, które codziennie ponad naszymi głowami odgrywają podniebny teatr. Przedstawienia chmur powstały w trakcie nauczania zdalnego i największych obostrzeń epidemicznych, kiedy tęskniliśmy za wolnością i swobodą. Prace uczniów wykonane z dużym wyczuciem kolorystycznym odznaczają się wysokim poziomem warsztatowym. Wrażliwość oraz indywidualność stylistyczna autorów sprawiły, że chmury na obrazach są bardzo różnorodne – od lirycznych opartych na subtelnych przejściach chromatycznych oraz światłocieniowych po ekspresyjne pełne dynamizmu i kontrastów – podkreśla szkoła.
Autorami obrazów są: Natalia Bondarewicz, Anna Durka, Emilia Czajkowska, Oliwia Kielska, Weronika Krasek, Daniel Michna, Karolina Szymiczek, Inga Warenga, Emilia Wawoczny, Milena Woźny, Kinga Wyleżoł, Kinga Zajadacz. Prace powstały w pracowni rysunku i malarstwa pod kierunkiem Romana Szczasnego.
Podczas wernisażu zgromadzonych gości i autorów prac przywitali Aleksandra Jańska oraz wicestarosta Marek Kurpis. Pogratulowali młodym artystom poziomu prac oraz życzyli kolejnych równie udanych wystaw. W trakcie spotkania wybrzmiał również utwór noblistki Wisławy Szymborskiej pt. “Chmury”, który był poetyckim dopełnieniem i odnosił się do tematyki wystawianych obrazów.
– Warto podkreślić, że współpraca Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu z Towarzystwem Miłośników Ziemi Raciborskiej to już tradycja obu placówek. Pani Aleksandra Jańska chętnie zaprasza naszą młodzież do współtworzenia wieczorków poetyckich oraz wystaw prac plastycznych. Dla większości młodych poetów i artystów są to debiutanckie występy, które pozwalają w przyjaznej atmosferze skonfrontować własną twórczość ze szerszym społecznym odbiorem. Wystawę można oglądać do końca stycznia. Zapraszamy – zachęcają organizatorzy.
fot. Roman Szczasny, Gabriela Habrom-Rokosz
oprac. /kp/