Fala likwidacji firm. Miesięcznie zamyka się 16 tys. działalności

praca firma grafik
Fot. freepik.com

Małym podmiotom coraz trudniej jest udźwignąć rosnące rachunki za prąd i gaz, a przerzucenie wyższych kosztów działalności na odbiorców końcowych staje się coraz mniej możliwe i bardziej ryzykowne.

W 2022 r. do rejestru CEIDG wpłynęło prawie 193,1 tys. wniosków dotyczących zakończenia jednoosobowej działalności gospodarczej. To o 9,6% więcej niż w 2021 r. – Wzrost o prawie 10% rdr. jest ewidentnym efektem inflacji, znaczącego wzrostu kosztów prowadzonej działalności i istotnego zmniejszenia popytu na rynku wewnętrznym. Moim zdaniem taki wynik mówi o schłodzeniu gospodarki. Jest to dość niepokojące zjawisko. Pandemia i lockdowny doprowadziły do wyczerpania środków, którymi dysponowali przedsiębiorcy. Co więcej, mocno ograniczone zostały możliwości uzyskania finansowania prowadzonej działalności – komentuje doradca restrukturyzacyjny Adrian Parol.

- reklama -

Wzrost ten jest ponad dwukrotnie wyższy niż wynik dotyczący otwieranych działalności w analizowanym okresie (4,7%). Jednocześnie w 2022 r. więcej było wniosków o założenie niż o zamknięcie jednoosobowej działalności (odpowiednio ok. 310,2 tys. oraz 193,1 tys.), podobnie było w 2021 r. (odpowiednio ok. 296,3 tys. i 176,1 tys.).

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj