O Kubie, wyspie pełnej kontrastów, w bibliotece w Markowicach [ZDJĘCIA]

O Kubie, wyspie pełnej kontrastów, w bibliotece w Markowicach

O swojej podróży na wyspę gorącą jak wulkan opowiedziała Martyna Janczyszyn.

Tydzień Bibliotek 2023 w Filii nr 10 Markowice rozpoczął się od szklaneczki daiquiri w ulubionym barze Ernesta Hemingway’a na Kubie. 8 maja odbyło się tam slajdowisko podróżnicze „Kuba – kraj kontrastów”, które przeniosło widzów do miejsca, gdzie w grudniu temperatura wynosi 30 stopni. O swojej podróży na wyspę gorącą jak wulkan opowiedziała Martyna Janczyszyn.

- reklama -

Kuba kojarzy się wielu osobom z rumem, cygarami i komunistyczną rewolucją. W podróżniczej opowieści Martyny Janczyszyn nie zabrakło żadnego z tych elementów. Jak wygląda proces wyrabiania cygara? Co można kupić w kubańskim Peweksie? Ile kosztuje najdroższa butelka rumu? Kuba jest jednak znacznie ciekawsza i oferuje odwiedzającym ją turystom niezapomniane wrażenia. Nowa i zadbana Hawana z Kapitolem i Gran Teatro de la Habana kontrastuje z popadająca w ruinę starą Hawaną, przejazd błyszczącymi krążownikami szos to nie jedyna atrakcja kubańskich ulic. Jedynym ze sposobów na wykorzystanie mało uczęszczanych autostrad jest suszenie na ich rozgrzanym asfalcie ryżu. Nawet bożonarodzeniowa szopka – Martyna Janczyszyn zwiedzała Kubę w grudniu – może zaskoczyć.

Zgromadzeni na spotkaniu mogli usłyszeć również kilka opowieści o życiu na wyspie w latach 80. Wśród publiczności znalazł się pan, który przebywał na Kubie ponad miesiąc w ramach służbowej delegacji.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj