O życiu w głuszy. Spotkanie z Anną Goc w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

anna goc biblioteka
O życiu w głuszy. Spotkanie z Anną Goc w raciborskiej bibliotece

Licznie obecne na spotkaniu środowisko osób niesłyszących chętnie włączyło się w dyskusję, pokazując codzienne problemy, z jakimi muszą się borykać.

O życiu głuchych w świecie słyszących, głuchych dzieciach słyszących rodziców i słyszących dzieciach głuchych rodziców, edukacji, niezrozumieniu i wykluczeniu. Gościem raciborskiej biblioteki była autorka książki „Głusza” Anna Goc. Spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy prac uczniów i wychowanków SOSWNiS w Raciborzu wykonanych w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój kreatywności.

- reklama -

– Artykuł dwudziesty siódmy Konstytucji RP mówi, że „w Rzeczypospolitej Polskiej językiem urzędowym jest język polski”. A więc ja, obywatel głuchy od urodzenia, powinienem mówić. Nawet jeśli nie potrafię, choć przez kilkanaście lat próbowałem się nauczyć. Nawet jeśli nie słyszę swojego głosu – to fragment reportażu „Głusza”. Anna Goc – dziennikarka Tygodnika Powszechnego, która pisze pracę doktorską z lingwistyki migowej, odbyła podróż po Polsce, która okazała się być „podobna do tej, w którą wyrusza się po obcym kraju”. Autorka książki „Głusza”, za którą otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, poruszyła temat trudny, złożony, ale bardzo ważny. Bo jak przejść obojętnie obok historii głuchych rodziców, którzy nie potrafili wezwać karetki dla nieprzytomnego (słyszącego) syna. Albo obok historii dzieci z internatu, które nie potrafiły nikomu powiedzieć, że wychowawca znęca się nad nimi psychicznie, bo większość z nich nie potrafiła mówić, a ich mamy nie nauczyły się języka migowego.

Licznie obecne na spotkaniu środowisko osób niesłyszących chętnie włączyło się w dyskusję, pokazując codzienne problemy, z jakimi muszą się borykać – począwszy od trudności ze zrozumieniem poleceń na maturze, na bardzo trudnych sytuacjach prawnych kończąc. Dzięki uprzejmości Marioli Czadankiewicz–Klimek spotkanie było tłumaczone na język migowy.

Książka Anny Goc „Głusza” jest dostępna w raciborskiej bibliotece. Wystawę można oglądać do 25 października w Galerii Gawra MiPBP przy ul. Kasprowicza 12.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj