Raciborskiej bibliotece udało się pozyskać łącznie 137 500 zł na działania, których partnerami zostali Unia Racibórz, Muzeum w Raciborzu, Arboretum Bramy Morawskiej i Stowarzyszenie Odra 1945.
Piknik integracyjny, spotkania autorskie ze Szczepanem Twardochem, Zbigniewem Masternakiem, Joanną Bator czy Dariuszem Szpakowskim, warsztaty na temat historii Raciborza, spotkania podróżnicze, mobilna gra terenowa, a nawet mecz Polska kontra Czechy – projekt „Łączy nas biblioteka” w ramach programu BLISKO realizowany przez raciborską bibliotekę powoli dobiega końca. Jak oceniają go mieszkańcy Raciborza?
Projekt „Łączy nas biblioteka” jest realizowany od 2022 r. Raciborskiej bibliotece udało się pozyskać łącznie 137 500 zł na działania, których partnerami zostali Unia Racibórz, Muzeum w Raciborzu, Arboretum Bramy Morawskiej i Stowarzyszenie Odra 1945. W pierwszym roku realizacji zadania w partnerstwach zrealizowane zostały projekty edukacyjno-animacyjne adresowane do lokalnej społeczności, których podstawowym zadaniem było przyciągnięcie nowych grup czytelników i użytkowników biblioteki. W drugim roku przeprowadzony został konkurs na inicjatywy oddolne, w wyniku którego wybrane i zrealizowane zostały projekty zgłoszone przez przedstawicieli lokalnej społeczności. Równolegle wraz z partnerami prowadzone były działania w ramach projektu edukacyjno-animacyjnego. Podsumowaniem zadania „Łączy nas biblioteka” było stworzenie gry mobilnej, która łączy tematy przewodnie, tj. historię, przyrodę i pasje w oparciu o literaturę i dokumenty źródłowe. Relacje z wszystkich wydarzeń projektu można zobaczyć na stronie internetowej blisko.biblrac.pl.
Teraz beneficjent projektu, czyli raciborska biblioteka, zwraca się z uprzejmą prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety ewaluacyjnej, która pozwoli na jeszcze lepszą realizację podobnych projektów w przyszłości: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdiD1Cmp6zhUjiCnsIKfLotAZVSZnqH6d5t36-6ydoy80DZyQ/viewform?usp=sf_link.
Projekt „Łączy nas biblioteka” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.
oprac. /kp/