Urban Lab i Stacja Młodych na raciborskim dworcu coraz bliżej

Fot. UM Racibórz

Raciborski Urban Lab będzie przestrzenią do co-workingu i spotkań grup, które chcą realizować różne inicjatywy na rzecz rozwoju miasta.

Wraz z otwarciem nowego dworca kolejowego w Raciborzu powstanie promujący przedsiębiorczość Urban Lab, a także Stacja Młodych stanowiąca przestrzeń społeczno-kulturalną, która ma na celu stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi młodych ludzi. W ostatnich tygodniach miejsce miały dwie studyjne wizyty – pracownicy Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Racibórz z naczelniczką Anną Kobierską-Mróz odwiedzili Centrum Aktywności Społecznej w Mikołowie prowadzone przez Związek Stowarzyszeń Centrum Aktywności oraz Fabrykę Pełną Życie w Dąbrowie Górniczej, gdzie odbyła się prezentacja koncepcji miasta dla tego miejsca i procesu tworzenia Nowego Centrum miasta. Celem było poznanie koncepcji innych samorządów na wykorzystanie publicznych przestrzeni do stworzenia miejsc dedykowanych mieszkańcom i organizacjom pozarządowym.

- reklama -

Mikołowskie Centrum Aktywności Społecznej zaprezentowało swoją działalność, pokazało niemal wszystkie pomieszczenia oraz omówiło wpływ, jaki wywiera na lokalną społeczność. Centrum prowadzi działania związane z pobudzaniem aktywności mieszkańców Mikołowa i powiatu mikołowskiego. Wspiera także oddolne inicjatywy społeczne i działania organizacji pozarządowych, tworząc przyjazną przestrzeń dla społeczników, rodzin z dziećmi, grup senioralnych i młodzieżowych oraz przedsiębiorców. W Raciborzu podobną funkcję ma pełnić Raciborski Urban Lab zlokalizowany na nowym dworcu PKP. Projekt zakłada przestrzeń do wspólnej pracy i spotkań organizacji pozarządowych czy grup nieformalnych, które chcą realizować różne inicjatywy na rzecz rozwoju miasta.

Z kolei w Dąbrowie Górniczej urzędnicy raciborscy zapoznali się z projektem Fabryka Pełna Życia. Powstające na terenie byłych zakładów przemysłowych Defum miejsce ma pełnić rolę nowego centrum i wizytówki miasta. Pomysł ten zakłada utworzenie miejsca spotkań, odpoczynku i edukacji regionalnej, gdzie można zobaczyć film, obejrzeć wystawę, napić się kawy i zjeść coś dobrego. Przyświecające tej koncepcji idee korelują z planami na wykorzystanie raciborskiego dworca.

Na przełomie listopada i grudnia zostały również zorganizowane spotkania z Rada Miasta i Młodzieżową Radą Miasta. Przedstawiono na nich wypracowane koncepcje oraz pokazano wstępne wizualizacje. Projekt zakłada przestrzeń stworzoną dla różnych pokoleń, stąd też chęć włączenia do dyskusji nad zagospodarowaniem dworca głosu raciborskiej młodzieży. Młodzi radni z aprobatą oglądali prezentację i zadeklarowali chęć współtworzenia przestrzeni. Wypracowane koncepcje przedstawiono także Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj