Warsztatowy zawrót głowy w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

warsztaty swiateczne biblioteka
Warsztatowy zawrót głowy w raciborskiej bibliotece

Bombki z kolorowych opłatków, ozdoby z plastrów drewna, wyjątkowe kartki i papierowe „domki piernikowe” powstały w filiach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu w trakcie przedświątecznych warsztatów plastycznych.

Tradycja tworzenia ozdób z opłatka pojawiła się w pierwszej połowie XIX w. Zawieszano je pod sufitem, nad stołem wigilijnym. Miały nie tylko chronić ludzi i ich dobytek od wszelkiego zła, lecz również zapewnić szczęście i dobrobyt w nadchodzącym roku. Biblioteka w Markowicach postanowiła przybliżyć swoim czytelnikom tę zapomnianą już technikę i zorganizowała warsztaty, które poprzedziła prezentacja multimedialna na temat ciekawostek bożonarodzeniowych z całego świata. Dzieci dowiedziały się m.in., że w Wenezueli mieszkańcy przyjeżdżają do kościoła na rolkach, a w Meksyku tworzą stajenki z rzodkiewek.

- reklama -

Filia Publiczno-Szkolna nr 8 zaprosiła uczniów Szkoły Podstawowej nr 18 na warsztaty „Przy choince”. W miłej, świątecznej atmosferze dzieci wykonały piękne, kolorowe kartki i ozdoby choinkowe. Z oferty biblioteki przy ul. Żorskiej skorzystało aż 200 dzieci z klas I-III. Z kolei Filia nr 3 w Ocicach zaproponowała swoim czytelnikom warsztaty pod nazwą „Drewniane plastry”. Przy świątecznych piosenkach powstały ozdoby wykonane na plastrach drewna ozdobione metodą decoupage. Plastry mogą teraz posłużyć jako podstawki pod ciepłą zimową herbatkę lub jako ozdoba na choinkę.

Na koniec odbyły się zajęcia z serii „Niezła sztuka” w Filii nr 9 w Brzeziu. Tym razem uczestnicy comiesięcznych spotkań wykonali papierowe „domki piernikowe”, które następnie ozdobili „lukrem” i ludzikami z piernika. Zadaniem dzieci było również przygotowanie różnych zadań, które zostały włożone do środka. Gotowe domki posłużyły bowiem jako „kalendarz adwentowy – niespodzianka” podczas baśniowego powitania zimy, a wymyślone przez dzieci zadania wywołały wiele uśmiechu i radości.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj