Przewodniki po Śląsku i romantycznych miejscach, biografia Elżbiety Dzikowskiej czy przygody marynarza – nowości czekają na czytelników.
Gdzie wyjechać na ferie zimowe? Inspiracją okazać się może jeden z przewodników, jakie oferuje raciborska biblioteka wśród cotygodniowej porcji nowości. Wszystkie nowości w zbiorach raciborskiej biblioteki znaleźć można na stronie www.biblrac.pl oraz w katalogu bibliotecznym: https://katalog.biblrac.pl/news.
Biegowe trasy świata – Opracowanie zbiorowe
W tej książce znalazły się zarówno krótkie przebieżki miejskie, szlaki przecinające cały kraj, obowiązkowe na liście każdego biegacza maratony, jak i długodystansowe trasy ultra. Każde z tych doświadczeń jest niepowtarzalne niezależnie od poziomu kondycji – zarówno dla biegacza, jak i czytelnika.
Górny Śląsk. Slow przewodnik – Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski
Ta książka to coś więcej niż przewodnik. Autorzy zapraszają do odkrywania miejsc, które są im szczególnie bliskie, zachęcając do niespiesznego i uważnego ich poznawania. Dzielą się wspomnieniami, wrażeniami refleksjami, opowiadają o kulturze i tradycjach regionu, o jego mieszkańcach, z którymi gawędzą podczas swych wędrówek.
Polska we dwoje. Urokliwe miejsca na romantyczne wypady – Mikołaj Gospodarek
Ten przewodnik to podpowiedź, gdzie można spędzić niezapomniane chwile z ukochaną osobą w każdym regionie Polski – na łonie natury, w miejskiej dżungli, pośród imponujących zabytków i zapierających dech w piersiach widoków. Dodatkowo proponuje najbardziej klimatyczne hoteliki i pensjonaty, najlepsze restauracje na romantyczną kolację, a także miejsca, w których warto zakosztować odrobiny szaleństwa!
Najsłodszy autobiografia – Michał Figurski
Mam licencję na wszystko. Radio? Proszę̨ bardzo. Gdy mam powiedzieć́ w porze największej słuchalności, ogłaszając zabójcze wyniki wyborów: „Drodzy Państwo! KU*WA MAĆ!” – nie ma problemu. Zorganizować́ koncert Perfectu w ścisłym centrum, zakorkować́ Warszawę̨ o ósmej rano w poniedziałek i dogadać́ się̨ z policją, żeby przed kamerami skuła Grzegorza Markowskiego? Przyjemność́ po mojej stronie. Poprowadzić́ program telewizyjny na żywo w trakcie udaru krwotocznego? Do usług.
Świat za rufą – Jacek Lewandowski
„Każdy z nas słyszał opowieści o kapitanach wielkich żaglowców, walczących z morskim żywiołem i broniących cennych towarów przed okrutnymi piratami. O przygodach czekających na morzu na każdego śmiałka, dla którego szara codzienność szczura lądowego to za mało. Ale jak naprawdę wygląda życie ludzi, którzy dzień w dzień przemierzają oceany na wielkich zbiornikowcach przewożących ropę naftową? Co się dzieje w portach położonych w najdalszych zakątkach świata? I czy w życiu współczesnego marynarza wciąż jest miejsce na romantyzm, fantazję i żądzę przygód? Odpowiedzi na te wszystkie pytania, a także wiele innych, ze swojego marynarskiego worka wyciągnie dla was człowiek, który wspiął się na sam szczyt marynarskiej kariery”.
Łakome – Małgorzata Lebda
Maj. Koniec świata. Stąd wszędzie jest daleko. Dwie kobiety przyjeżdżają tu, zostawiając za sobą dotychczasowe życie. Ale nie wita ich sielska rzeczywistość. Róża choruje, a jej mąż, by ją ratować, powoli rozmontowuje porządek, który konstruował całe życie.
Proroctwo pszczół – Bernard Werber
René Toledano, profesor historii na Sorbonie, praktykuje regresyjną hipnozę, dzięki której może podróżować w czasie. W trakcie jednej z podróży trafia w przyszłość, przerażającą i zatrważającą. Ludzkość jest skazana na zagładę, wszechobecny głód i zamęt pogłębiają strach, a nad światem krąży widmo wojny. A to wszystko przez wyginięcie pszczół…
Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki – Roman Warszewski
Kiedy granice były zamknięte, a dalekie podróże niemożliwe, ona opowiadała o świecie zza kurtyn i oceanów. Nikt i nic nie mogło jej zatrzymać. Dziennikarka, legendarna redaktorka „Kontynentów”, gwiazda telewizji, współtwórczyni programu „Pieprz i wanilia”, krytyczka i kolekcjonerka sztuki.
[Opisy książek pochodzą od wydawców]
oprac. /kp/