Jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Już od dawna często szukamy dla siebie najlepszej formy oszczędzania i inwestowania. Zarobione pieniądze lubimy właśnie inwestować w określone aktywa. Niektóre nastawione są na lokatę długoterminową, inne zaś na krótki termin. W ostatnich 20-30 latach pojawiło się o wiele więcej możliwości, przez co znacząco zwiększył się dla nas wybór inwestycji. Zdecydowaliśmy się w związku z tym nieco bliżej przyjrzeć temu, które inwestycje zdają się przynosić największe zyski.

Nieruchomości

Na pytanie – jakie inwestycje przynoszą największy zysk, jedną z pierwszych rzeczy, które od razu przychodzą nam do głowy, są nieruchomości. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie domy, mieszkania, lokale użytkowe czy choćby sama ziemia potrafią znacząco zyskać na wartości. Wystarczy tylko spojrzeć na wykresy z ostatnich lat, gdzie zmiany są wręcz kolosalne. Tylko w Warszawie między styczniem a grudniem 2023 roku średni wzrost cen za kilometr kwadratowy wyniósł 24%. A mówimy tylko o 1 mieszkaniu. Ktoś, kto zakupił kilka lat temu dom czy mieszkanie, dziś jest w stanie sprzedać taką nieruchomość nawet 50-100% drożej! A przecież niekoniecznie trzeba myśleć tylko o sprzedaży. Już sam wynajem może zapewnić kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych zysku rocznie i to tylko w przypadku mieszkań. Inwestycja w nieruchomości jest zatem bardzo opłacalna, jednak z roku na rok wymaga także o wiele większego finansowania na początek.

- reklama -

Akcje

Jedną z najbardziej znanych metod inwestycji są akcje spółek na giełdzie. Co jest niezwykle istotne, takie sposoby inwestowania znacząco zmieniły się na przestrzeni ostatnich 10, czy 20 lat. Kiedyś bowiem należało korzystać z usług domów, biur maklerskich, dziś zaś można samodzielnie kupować i sprzedawać akcje poprzez specjalne strony czy aplikacje w telefonie. Oczywiście nadal można również postawić na pierwszą opcję. Często niezbyt trafnie mówi się o tym, że gra się na giełdzie. Nie jest to przecież kasyno internetowe z promocjami, jak przygotowany przez Hellspin bonus bez depozytu, gdyż nie gramy przeciwko właścicielowi. Oczywiście także i tu panuje ryzyko, gdyż giełda lubi być nieprzewidywalna. Można jednak inwestować w akcje najbardziej znanych i pewnych spółek. Być może nie przyniosą wielkiego zysku, ale jednak zapewniają największe bezpieczeństwo, a często wypłacane są akcjonariuszom dywidendy.

Obligacje skarbowe

Kolejną popularną formą inwestowania są obligacje skarbowe. Jest to akurat przykład mniej ryzykownych, a do tego stabilnych inwestycji. Kiedy wpiszemy w Google hasło – w co inwestować oszczędności, to jedną z pierwszych rzeczy będą właśnie obligacje. Wielu bowiem ekspertów poleca właśnie je, albowiem są od lat sprawdzone i bezpieczne. Jest to papier wartościowy w formie dłużnej, jaki jest emitowany przez rząd – Polski czy innego kraju. Stanowią one formę pożyczki dla kraju. Ministerstwo Finansów wypuszcza takie obligacje, gdzie nabywając je, stajemy się pożyczkodawcami. Rząd jednak zobowiązuje się, że w wybranym czasie odkupi od nas takie obligacje wraz ze wpisanymi w nie odsetkami. Takie obligacje nie zapewniają wielkich zysków, gdyż to zwykle 5,7% w skali roku, jednak w przypadku, gdy nabywamy ich sporo, końcowy bilans może być całkiem korzystny dla nas.

Fundusze Inwestycyjne

Często nasze pomysły na inwestycje mogą stanowić połączenie kilku form finansowania, czego świetnym przykładem są właśnie pomysły na inwestycje. Określane są one mianem zbiorowego inwestowania. Określona grupa osób wpłaca swoje środki do firmy zajmującej się taką praktyką, a jej specjaliści odpowiadać będą za wybór aktywów, w których ulokują środki. Możemy na rynku znaleźć fundusze otwarte oraz zamknięte. W obu przypadkach mamy do czynienia z legalną i bezpieczną instytucją zajmującą się naszymi pieniędzmi. Nie da się niestety określić, ile dany fundusz może przynieść zysków, gdyż często są to wartości rzędu kilku czy kilkunastu procent, i to często w okresie kilkuletnim. Zdarzały się jednak i takie fundusze, które przyniosły kilkadziesiąt procent zysku w mniej niż rok.

Kryptowaluty?

Z pewnością w ostatnich latach wiele mówi się o kryptowalutach. Co chwilę pojawiają się artykuły mówiące o tym, jak bardzo zyskują one na wartości lub wręcz przeciwnie – tracą. Wystarczy tylko wspomnieć Bitcoina, który z niezwykle taniej, wręcz bezwartościowej waluty przemienił się w coś, co dziś jest warte ponad 200 000 PLN za 1 token. Z chwilą pisania przez nas tego artykułu w perspektywie 5-letniej BTC wzrósł aż o 1267 procent! Wydaje się zatem, że kryptowaluty są świetną formą inwestowania. Niestety nie. 12 listopada 2021 roku BTC miał najwyższy kurs, ponad 260 000 PLN. Już niecały rok kosztował niewiele ponad 70 000 PLN. To tylko pokazuje, jak bardzo mogą wahać się kursy. Dobrą opcją jest kupowanie kryptowalut, kiedy notują spadki, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że potem zaczną zyskiwać. Jednak aby zarobić sporo na crypto, trzeba nastawić się na cierpliwość oraz dłuższy czas bezczynności. Osoby, które kupują i sprzedają tokeny w krótkim czasie, często notują zyski po kilkadziesiąt, kilkaset procent, ale równie dobrze mogą stracić większość swoich pieniędzy, zwłaszcza w przypadku niepewnych i nowych kryptowalut na rynku.

Podsumowanie

Jak zatem widać, mamy inwestycje, które mogą przynieść większe zyski, jednak w większości przypadków są one nastawione na dłuższe terminy – rok, dwa, więcej lat. Dopiero po takim czasie najczęściej można cieszyć się z większych zysków. Krótkoterminowe inwestycje również mogą być niezwykle okazyjne, jednak wiążą się z o wiele większym ryzykiem. W naszym artykule nie wspomnieliśmy także o surowcach, zwłaszcza złocie, w które można inwestować. Podobnie wygląda sprawa z dziełami sztuki, choć te nie zawsze okazują się trafnym zakupem.

[artykuł reklamowy]

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj