136 interwencji raciborskich strażaków po nawałnicy. Takie zjawiska będą coraz częstsze

Fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu

Maj był dwunastym z rzędu miesiącem, w którym globalna średnia temperatura osiągnęła rekordową wartość dla danego miesiąca.

W środowy wieczór 19 czerwca powiat raciborski nawiedziła nawałnica. Strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu odnotowali tego dnia 136 interwencji. Najwięcej zdarzeń było w Raciborzu oraz gminach Pietrowice Wielkie, Kornowac i Rudnik. PSP i OSP zabezpieczyły 13 uszkodzonych dachów, usunęły 65 powalonych drzew i konarów, wypompowały wodę z 18 zalanych piwnic i posesji oraz zmyły błoto z 18 ulic.

- reklama -

Miniony rok przyniósł ekstremalne zjawiska pogodowe, które z powodu zmian klimatu prawdopodobnie będą coraz częstsze i bardziej nasilone. Maj 2024 r. był najcieplejszym majem w historii pomiarów na całym świecie i dwunastym z rzędu miesiącem, w którym globalna średnia temperatura osiągnęła rekordową wartość dla danego miesiąca – wynika z danych Copernicus Climate Change Service. – Nasza planeta próbuje nam coś powiedzieć, ale wydaje się, że nie słuchamy. Bijemy globalne rekordy temperatur, które przyczyniają się do dynamicznych zmian pogody. To jest czas kryzysu klimatycznego. To również czas na mobilizację, podjęcie działań i osiągnięcie celów – wskazał Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres.

Dr Samantha Burgess, zastępczyni dyrektora Copernicus Climate Change Service, podkreśla, że skutki zmian klimatu to nie problem przyszłości, tylko teraźniejszości. – Musimy zapewnić dobry przepływ informacji i przystosować się do cieplejszego klimatu w Europie poprzez zadbanie o osoby bardziej narażone na skutki stresu cieplnego. Musimy się też przygotować na więcej podtopień i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe i upewnić się, że odpowiednie informacje są dostępne, że obywatele rozumieją komunikaty wysyłane z wyprzedzeniem i odpowiednio na nie reagują – ocenia ekspertka.

Ekstremalne zjawiska pogodowe powodują szkody przyrodnicze, zdrowotne, społeczne i ekonomiczne. W związku z gwałtownymi burzami, wiatrami i ulewami Państwowa Izba Ubezpieczeń wystosowała komunikat, w którym radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez trudne warunki pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic. W przypadku nawałnic powinno się zabezpieczyć mienie przed dalszym zniszczeniem. – Jeśli do zabezpieczenia mienia musisz szybko wykonać naprawę – zrób to. Ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac. Pamiętaj o zachowaniu rachunków za naprawy – podkreślają eksperci.

Dobrze jest sfotografować zniszczenia, nawet telefonem komórkowym. – Możesz sprzątać dom i teren wokół domu, ale pozostaw zniszczone przedmioty w jednym miejscu, do czasu przybycia rzeczoznawcy ubezpieczyciela. Nie dokonuj remontów bez konsultacji z ubezpieczycielem – radzi PIU. Należy też niezwłocznie zgłosić szkodę ubezpieczycielowi – przez jego stronę www albo telefonicznie. Przed rozmową przygotować trzeba numer polisy i konta bankowego, a następnie poinformować ubezpieczyciela o tym, co się dokładnie stało i o tym, czy są zrobione zdjęcia.

Najważniejsze jest jednak śledzenie prognoz pogody. Niektórych szkód nie da się uniknąć, jednak można np. zabezpieczyć przedmioty na zewnątrz, zamknąć okna i drzwi, odłączyć od prądu urządzenia RTV czy nie stawiać samochodu w zagłębieniu terenu lub pod drzewami. Należy też zostać w domu lub szybko znaleźć schronienie. Poza tym dobrze jest wykonywać przeglądy domu i zwracać uwagę na dach, rynny i inne urządzenia, których zadaniem jest odprowadzanie wody.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj