
Firmy, koncentrując się na utrzymaniu strategicznych pracowników i kontroli kosztów bieżących, często rezygnują z inwestycji w innowacje i nowe projekty.
Polski sektor przemysłowy mierzy się z dużymi trudnościami. W lipcu 2025 r. wskaźnik klimatu koniunktury GUS wyniósł -7,7 dla przetwórstwa przemysłowego, co jest jednym z najgorszych wyników w gospodarce i mocno kontrastuje z np. branżą finansową (+24,6). Indeks PMI na poziomie 45,9 pkt. potwierdza niską aktywność, choć prognozy na 2026 r. wskazują na możliwe odbicie. Zgodnie z raportem Grafton Recruitment głównym problemem dla większości przedsiębiorstw jest pozyskanie i utrzymanie wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza fizycznych oraz rzadkich specjalistów. Firmy z polskim kapitałem jako drugie kluczowe wyzwanie wskazują rosnące koszty działalności.




![Ogólnopolski konkurs „Opowieści z Narnii” rozstrzygnięty w bibliotece [ZDJĘCIA] Ogólnopolski konkurs „Opowieści z Narnii” rozstrzygnięty w bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/konkurs-plastyczny-opowiesci-z-narnii-biblioteka.jpg)

![Raciborskie Dni Urody odbyły się po raz dziesiąty [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/Raciborskie-Dni-Urody.jpg)
![Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem [ZDJĘCIA] Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/marcin-szewczyk-pszow-biblioteka-raciborz.jpg)



![Seniorzy z Raciborza uczą się ratować życie [ZDJĘCIA] Seniorzy z Raciborza uczą się ratować życie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/pierwsza-pomoc-raciborz.jpg)
![Samorządy uczniowskie z raciborskich szkół spotkały się w Urban Labie [ZDJĘCIA] Samorządy uczniowskie z raciborskich szkół spotkały się w Urban Labie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/III-Raciborskie-Forum-Samorzadow-Uczniowskich.jpg)


![I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1 [ZDJĘCIA] I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/polonistyczny-olimp-48-218x150.jpg)
![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)








