ZPiT Strzecha koncertował w Bułgarii i Czechach, a także wziął udział w projekcie „Taniec nas łączy”.
Wakacje to czas odpoczynku od wszystkich szkolnych i pozaszkolnych aktywności. Jednak nie dla raciborskich tancerzy. To właśnie w wakacje tancerze ludowi na całym świecie rozjeżdżają się, aby promować kulturę swoich krajów na arenie międzynarodowej. Nie inaczej jest z ZPiT Strzecha. W połowie lipca tancerze z grup młodzieżowych i dorosłych reprezentowali Racibórz podczas Internatiolan Culture Summer Nessebar 2018 w gorącej Bułgarii. Zespół miał okazję zachwycać tamtejszą publiczność w towarzystwie rewelacyjnych zespołów, m.in. z Serbii i Rumunii. Mimo napiętego grafiku koncertów znalazł się również czas na zwiedzanie, morskie kąpiele, a także to, co najważniejsze – międzynarodową integrację. Co istotne, przez niemal cały czas trwania festiwalu był obecny jego dyrektor. Towarzyszył on niemal wszystkim wydarzeniom, nie szczędząc słów uznania dla tancerzy Strzechy.
Jak się jednak okazuje, jeden wakacyjny wyjazd to zdecydowanie za mało. W terminie od 17 do 19 sierpnia grupy młodzieżowe ponownie spakowały walizki oraz wory ze strojami i wyruszyły do Hradec Kralove w Republice Czeskiej, aby wziąć udział w 31. Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Setkani s folklorem. Hradec Kralove 2018”. – Podczas tego krótkiego wyjazdu nie tylko zwiedzaliśmy to urokliwe miasteczko czy koncertowaliśmy razem z zespołami z Czech i Hiszpanii, ale przede wszystkim zawiązywaliśmy międzynarodowe przyjaźnie. Warto wspomnieć, że zespół otrzymał zaproszenie dzięki wcześniejszemu spotkaniu i zachwyceniu się poziomem artystycznym Strzechy przez kierownika FS Kvitek, organizatora festiwalu. Było to niemałe wyróżnienie, które motywuje do dalszej wytężonej pracy – podkreślają tancerze Strzechy.
Ledwo zespół zameldował się w Raciborzu, musiał znowu spakować walizki – tym razem grupy Chabry (dziecięca) i Jaskry (młodzieżowa) wyjechały na pięciodniowy międzynarodowy projekt „Taniec nas łączy” w Złotych Górach na zaproszenie Dětský folklorní soubor Úsměv z Opawy. Wspólna praca na sali, warsztaty z rękodzieła ludowego, akompaniament polsko-czeskiej kapeli, wycieczki, górskie wspinaczki, wieczorne dyskoteki czy gry i zabawy na świeżym powietrzu sprawiły, że powrót do domów był wyjątkowo trudny. – Na szczęście niedługo znów się spotykamy – już 8 września w Opawie podczas koncertów podsumowujących nasz projekt. Możemy również uchylić rąbka tajemnicy. Już w listopadzie to my będziemy gościć naszych przyjaciół z Opawy podczas jednego z koncertów upamiętniających odzyskanie przez Polskę Niepodległości – mówią członkowie ZPiT Strzecha.
fot. ZPiT Strzecha
oprac. /kp/