
Po zakładach Przedsiębiorstwa Przemysłu Spirytusowego w Raciborzu przy ul. Nowomiejskiej nie pozostało już prawie nic.
Przemysł spirytusowy w Raciborzu ma bogate, sięgające XIX w., tradycje. Po II wojnie światowej na bazie gorzelni Schlesingerów utworzono zakłady spirytusowe, które następnie zostały włączone do ogólnopolskiego zrzeszenia producentów wyrobów spirytusowych Polmos.

W latach 70. XX w. zakład w Raciborzu został całkowicie przebudowany. Powstała przemysłowa gorzelnia melasowa, dzięki której w zakładzie rozpoczęto przetwarzanie pochodzących z okolicznych cukrowni znacznych ilości melasy. W 1987 r. ze względów ekologicznych wstrzymano produkcję w gorzelni, jednocześnie podejmując działania inwestycyjne w celu przebudowy zakładów na rozlewnie wódek. Produkcję wódek w Raciborzu rozpoczęto w 1991 r.
W 1996 r. Polmos Racibórz został sprywatyzowany, produkcja alkoholu i spirytusu była kontynuowana. Ponowna sprzedaż zakładów spirytusowych została dokonana w 2011 r., nowy właściciel zdecydował o likwidacji zakładów.

W maju 2011 r. w obliczu likwidacji Przedsiębiorstwa Przemysłu Spirytusowego w Raciborzu powstała nowa firma, założona przez długoletniego dyrektora zakładów spirytusowych w Raciborzu. Dzięki temu tradycje przemysłu spirytusowego w Raciborzu mogły być nadal kontynuowane, pomimo iż ślad po dawnym przedsiębiorstwie został całkowicie zatarty.
fot. /kp/, archiwum portalu
oprac. /kp/ na podstawie wodkiraciborskie.pl
Środowisko, jakość życia, ekologia




![Widowisko „nie z tej Ziemi”. Gwiazdka Serc rozbłysnęła po raz 22. [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/gwiazdka-serc.jpg)


![Przedświąteczne rękodzieło w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Przedświąteczne rękodzieło w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/warsztaty-swiateczne-boze-narodzenie.jpg)
![Zawodnicy KSW Łamator z medalami na Copa Silesia 11 [ZDJĘCIA] Zawodnicy KSW Łamator z medalami na Copa Silesia 11](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/lamator-raciborz.jpg)



![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)








![Karol Staniewicz i Martyna Borkowska autorami najlepszego biznesplanu w Raciborzu [ZDJĘCIA] Karol Staniewicz i Martyna Borkowska autorami najlepszego biznesplanu w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/najlepszy-biznesplan-raciborz.jpg)