Pszczyński rynek jest przykładem przestrzeni, w której z sukcesem wprowadzono drzewa w gruncie w centrum miasta. Teraz może się stać inspiracją do projektu „nowego” rynku w Raciborzu.
Miasto Racibórz w grudniu 2019 r. przystąpiło do prac nad utworzeniem parku kulturowego. Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości o posiadanym bogatym dziedzictwie ponad ośmiowiekowego Raciborza oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta.
7 lipca przedstawicielki zespołu ds. parku kulturowego Urzędu Miasta w Raciborzu – Ewa Klimaszewska i Maria Olejarnik – w ramach wymiany doświadczeń spotkały się z przedstawicielkami Urzędu Miejskiego w Pszczynie, gdzie również trwają prace nad utworzeniem parku kulturowego.
Zaprezentowane zostały pszczyńskie sukcesy w próbach uporządkowania przestrzeni miejskiej w centrum – w Pszczynie w 2018 r. weszło w życie zarządzenie dotyczące zasad działania oraz wyglądu ogródków gastronomicznych na rynku. Pszczyński rynek jest przykładem przestrzeni, w której z sukcesem wprowadzono drzewa w gruncie w centrum miasta. Teraz może się stać inspiracją do projektu „nowego” rynku w Raciborzu.
Urzędniczki z Raciborza wykonały zdjęcia przeprowadzonych niedawno w Pszczynie remontów, a także przykładowych dobrych rozwiązań umieszczonych w zabytkowym centrum szyldów i ogródków gastronomicznych. Przedyskutowano również procedurę związaną z porządkowaniem centrum oraz wymieniono się doświadczeniami ze współpracy z przedsiębiorcami.
Czytaj także:
Jak wykorzystać raciborskie mury obronne? Żory przykładem
Park kulturowy szansą na poprawę estetyki starówki w Raciborzu
oprac. /kp/