Ul. Juliusa Rogera w Raciborzu. 205. rocznica urodzin uznanego lekarza

Julius Roger

Z zamiłowania dr Julius Roger był przyrodnikiem i zbieraczem pieśni ludowych.

205 lat temu urodził się Julius Roger – lekarz, przyrodnik, z zamiłowania etnolog i zbieracz pieśni ludowych, a także działacz społeczny, który związany był z regionem dzięki objęciu stanowiska lekarza w posiadłości księcia raciborskiego Wiktora I w Rudach. Jego imieniem nazwano szpital w Rybniku, rudzki chór, szkołę podstawową w Sośnicowicach, a także jedną z ulic w Raciborzu.

- reklama -
Julius Roger. Fot. gliwiczanie.pl

Julius Roger urodził się 28 lutego 1819 r. w Niederstotzingen w Niemczech. Studiował filozofię w Monachium, a także medycynę w Tybindze. W 1843 r. otrzymał dyplom lekarski. Najpierw pracował jako asystent w szpitalu w Augsburgu, później przeniósł się do Wiednia, gdzie pogłębiał wiedzę u wybitnego okulisty prof. Fryderyka Jägera, a następnie przyjął posadę lekarza w Mergentheim, gdzie szybko dał się poznać jako ofiarny, oddany pacjentom lekarz. W 1846 r. przeniósł się do Tybingi, aby zostać asystentem prof. Karola Wunderlicha.

W 1847 r. trafił na Górny Śląsk, przyjmując posadę lekarza przybocznego księcia raciborskiego Wiktora I, a niedługo potem otrzymał tytuł Królewskiego Radcy Sanitarnego. Pracował nie tylko w Rudach, ale także w Pilchowicch i Rybniku, gdzie zainicjował budowę nowego szpitala. W latach 1847-1848, w czasie wielkiego głodu i epidemii tyfusu głodowego, zajął się organizacją lecznictwa. Opiekował się również sierocińcem w Lyskach. Jego motto brzmiało: „przede wszystkim leczyć ludzi i pomagać im”.

Z zamiłowania dr Julius Roger był przyrodnikiem i zbieraczem pieśni ludowych. Od miejscowej ludności nauczył się języka polskiego i zebrał 546 pieśni, które wydał w 1863 r. pod nazwą „Pieśni Ludu Polskiego w Górnym Szląsku”. Utrzymywał kontakty z górnośląskimi literatami – Józefem Lompą i Pawłem Stalmachem.

Zmarł nagle 7 stycznia 1865 r. na zawał serca podczas polowania. Spoczął na cmentarzu w Rudach. Szpital w Rybniku, którego budowę rozpoczął, powstał staraniem księcia raciborskiego i z pieniędzy społecznych. Otrzymał imię Juliusz (Juliuskrankenhaus), a szpitalna kaplica jest pod wezwaniem św. Juliusza. Obecnie znajduje się w nim Edukatorium Juliusz prezentujące na interaktywnych stanowiskach zagadnienia z różnych specjalności medycznych.

szpital juliusz rybnik
Zespół szpitalny Juliusz w Rybniku. Fot. arch. red.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj