To święto ustanowił w 1992 roku papież Jan Paweł II i wyznaczył dzień 11 lutego na jego obchody. Święto jest obchodzone od 1993 roku, od kiedy wspominane jest pierwsze objawienie Matki Boskiej w Lourdes.
W Lourdes znajduje się francuskie, narodowe sanktuarium maryjne od wielu lat słynące z cudownych uzdrowień. Również Jan Paweł II uratowanie życia po zamachu zawdzięczał Matce Boskiej Lurdzkiej i pojechał osobiście jej podziękować. Papież, ustanawiając Światowy Dzień Chorego napisał: „…ma on na celu uwrażliwienie ludu bożego, i w konsekwencji wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej, na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej, włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych , popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu…”.
W wielu parafiach na ziemi raciborskiej odprawiane są do południa msze dla chorych połączone z błogosławieństwem lurdzkim, namaszczeniem chorych oraz okolicznościowymi spotkaniami przy herbacie i kawie. Światowy Dzień Chorego jest nie tylko szczególną okazją do modlitwy w intencji chorych, ale także osób, które ich leczą i pielęgnują.
Zapewne wielu z nas w gronie rodzinnym czy najbliższym otoczeniu ma ludzi chorych, starszych i niepełnosprawnych.Czy ich dostrzegamy ? Chyba najmilszym upominkiem dla nich będą odwiedziny, słowa otuchy i pocieszenia w cierpieniu, samotności czy trudnej starości.
/KN, w/
Dzisiaj ważny dzień , nie tylko dla milionów ludzi chorych. Zastanówmy się nad własnym zdrowiem. Jeżeli wszystko mamy w normie to na klęczkach dziękujmy dobremu Bogu i prośmy o zdrowie dla innych.