Wystawa "Matejko Monumentalny" przedstawia jedno z największych osiągnięć artystycznych Jana Matejki – projekty polichromii do kościoła Mariackiego w Krakowie.
W 2005 roku w raciborskim Muzeum była wystawa przedstawiająca Jana Matejkę jako artystę i kolekcjonera. Otwarta w piątek, 8 maja, wystawa "Matejko Monumentalny" przedstawia jego projekty polichromii do kościoła Mariackiego w Krakowie.
Komisarzem wystawy przygotowanej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie jest Marta Kłak-Ambrożkiiewicz. – Jan Matejko całe życie marzył o wykonaniu polichromii kościoła. W 1889 roku trwały prace renowacyjne w kościele Mariackim. Została powołana specjalna komisja, która ogłosiła konkurs na wykonanie polichromii w kościele Mariackim. Jednak nie napłynęły dobre prace. Wówczas pojawił się Matejko i przyniósł swoje gotowe już projekty – mówiła. Komisja przyjęła je – jak podkreślała – głównie dlatego, że Matejko oddał je za darmo i ponadto dał datek na rzecz kościoła. Projektów miał około 300. Przy przenoszeniu projektów polichromii pomagał mu m.in. Stanisław Wyspiański. Polichromie Mariackie Matejki – co udało mu się osiągnąć i świadczy o ich niezwykłości – wpisują się w malarstwo średniowieczne, ale również zawierają elementy charakterystyczne dla malarstwa modernistycznego, zwłaszcza kolorystyka. – Pierwsi odwiedzający byli porażeni kolorystyką – żywą, dynamiczną, jaskrawą. Tak jak to zawsze bywa – jedni byli zachwyceni, a inni zdegustowani – tłumaczy Kłak- Ambrożkiewicz.
Nie licząc wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie jest to pierwsza wystawa "Matejko Monumentalny" w Polsce. Liczy 50 prac, w tym są np. przedstawienia anielskie, godła cechowe, motywy roślinne. Wystawa zawiera również projekty pomnika Adama Mickiewicza. – Jego wizje były trudne do zrealizowania i nie zostały zaakceptowane – mówi komisarz wystawy. Wystawę można zwiedzać do końca czerwca.
/k/