Czytelnik Portalu raciborz.com.pl zastanawiał się nad etymologią słowa ubikacja. W tekstach z 1923 roku, słowo to występuje w znaczeniu schowka na narzędzia. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.
Anna Burek: Czy słowo ubikacja, od samego początku istnienia w języku polskim, miało takie znaczenie, jak obecnie?
Prof. Jan Miodek: Nie, ono zwęziło swój zakres. Dlatego, że ono na początek przyszło do nas z języka niemieckiego, oznaczało pomieszczenie, po prostu pokój. Można sobie wyobrazić, że nasi językowi przodkowie mówili, że mają kuchnię i dwie ubikacje – to znaczyło tyle, co pokoje. Natomiast poszło to w kierunku swoiście intymnym – miejsce załatwiania potrzeb fizjologicznych, po prostu klozet, ustęp, żeby nie powiedzieć po śląsku haziel. Także ubikacja jest przykładem zwężenia znaczeniowego słowa: od pomieszczenia, pokoju do pomieszczenia takiego szczególnego. W Słowniku wyrazów obcych, to znaczenie pomieszczenie, pokój jest, tylko opatrzone w kwalifikator przestarzałości.
Słuchaj:
Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.
Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.