Zapraszam serdecznie 15 września (piątek) 2006 r. o godz. 19.00 do Galerii Kolumnowej w Domu Kultury Chwałowice na wystawę „Gdzieś w Bieszczadzie”.
Zapraszam serdecznie 15 września (piątek) 2006 r. o godz. 19.00 do Galerii Kolumnowej w Domu Kultury Chwałowice www.dkchwalowice.pl
Rybnik-Chwałowice ul. 1 Maja 95, tel. 0324216222
na wernisaż wystawy fotografii pt. GDZIEŚ W BIESZCZADZIE
Autorzy wystawy: Sebastian Fus, Krzysztof Łapka (członkowie Grupy Fotograficznej FLASH www.flasf.art.pl ) oraz Andrzej Wiśnik i Piotr Kulik.
Wystawa czynna będzie do 31.10.2006 r.
Wernisaż wystawy jest częścią WIECZORU SZTUK również zatytułowanego GDZIEŚ W BIESZCZADZIE organizowanego przez Dom Kultury Chwałowice.
W ramach Wieczoru odbędzie się również spotkanie autorskie z Andrzejem Potockim www.potockiandrzej.pl – literatem, etnografem, historykiem, dziennikarzem, reżyserem filmowym, piewcą Bieszczad, połączone z projekcją dwóch jego filmów oraz multimedialna impresja fotografii
Sebastiana Fusa pt. BIESZCZADY.
Przenieśmy się zatem w Krainę dusiołków co one są w Bieszczadach w pogoni za wiatrem po bieszczadzkim bogactwa bezkresie…
"Majster Bieda czyli zakapiorskie Bieszczady" Andrzeja Potockiego
to kultowa książka ukazująca Bieszczady od środka. Ich kowbojsko-zakapiorska legenda zilustrowana została poprzez opowieść o najbardziej znaczących postaciach w pejzażu kulturowym z ostatniej ćwierci XX w.
Wystawa fotografii „Gdzieś w Bieszczadzie” głównie ilustruje Bieszczady te pełne zachwytu pięknymi widokami Połonin, widziane oczyma turystów o każdej porze roku.
Bieszczady z roku na rok zmieniają się, odchodząc od mitu Dzikiego Zachodu, kreowanego poprzez ludzi, którzy tutaj znaleźli swoją Ziemię Obiecaną. Odchodzą także ludzie, ci najbardziej wytrwali, najbardziej niepokorni, najbardziej zatwardziali w nadawaniu temu zakątkowi ludzkiego wymiaru. Zmienia się również pejzaż Bieszczad, choć w części chroniony prawem w obrębie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Ostatni to zatem czas – jak stwierdza autor książki – by utrwalić w pamięci ten odchodzący w przeszłość świat bieszczadzkich zakapiorów. A i czy zatem ostatni czas aby utrwalić niezapomniane piękno pejzażu górskiego Bieszczad – miejmy nadzieję, że nie…
Każdy, komu bliskie są Bieszczady, z pewnością sięgnie po książkę A. Potockiego,
bo dzięki niej bez wątpienia przeniesie się w lata nie tak odległe, ale zapewne niepowtarzalne i wraz z autorem przemierzy meandry ludzkiej wędrówki po bieszczadzkim bezkresie, pozna jego bohaterów i przyjrzy się ich niejednokrotnie tragicznej wędrówce w poszukiwaniu siebie.
Fotografie z wystawy „Gdzieś w Bieszczadzie” stanowią doskonałe tło do tej wędrówki…
Katarzyna Fornal
Krzysztof Łapka
autorzy:
___________________________________________________________________________
Krzysztof Łapka – ur. 1963 r., mieszka w Rybniku, fotografuje od kilkunastu lat, członek Grupy Fotograficznej FLASH www.flash.art.pl
W dziedzinie fotografii zdobył Brązowy Medal w XXIII Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym im. Jana Sunderlanda „KRAJOBRAZ GÓRSKI” – Nowy Targ 2003 r. oraz wyróżnienie w Konkursie Fotograficznym „Wielokulturowość Puszczy Knyszyńskiej”
– Białystok 2005 r. Brał udział w wystawach fotograficznych: „KRAJOBRAZ GÓRSKI 1980 –
„ŚLĄSK w OBIEKTYWIE”- Łaziska Górne 2005 r., „WIELOKULTUROWOŚĆ PUSZCZY KNYSZYŃSKIEJ” w Muzeum Historycznym – Białystok 2005 r., „AKT i PORTRET” – III Rybnicki Festiwal Fotografii – Rybnik 2006 r.
Wystawy indywidualne: MOJE GÓRY – 2002 r. , DZIECKO W OBIEKTYWIE – 2003 r, IMPRESJE CERKIEWNE – 2004 r., MITORAJ W KRAKOWIE – 2005 r.
Uprawia też turystykę górską i wysokogórską. Na swym koncie ma wejścia na dziesięć alpejskich czterotysięczników, m.in. na Mont Blanc – 4807m i Dufourspitze – 4634m, oraz najwyższy szczyt Europy – Elbrus – 5642m.
Współpracuje z czasopismami fotograficznymi: Biuletyn Fotograficzny , Foto-Kurier.
Sebastian (Dawid) Fus – ur. w 1972 r., mieszka w Rybniku, fotografuje od kilkunastu lat, członek Grupy Fotograficznej FLASH www.flash.art.pl działającej w DK Chwałowice.
Wieczny krytyk, poszukujący indywidualista, idący pod prąd w swym dążeniu do dobrej i ciekawej fotografii. Brał udział w wystawach fotograficznych: „ŚLĄSK w OBIEKTYWIE”- Łaziska Górne 2005 r., „AKT i PORTRET” – III Rybnicki Festiwal Fotografii
– Rybnik 2006 r. Wystawy indywidualne: obecna „Dzikie krajobrazy” prezentowana
w Galerii ODYS w Radlinie.
Andrzej Wiśnik – ur. w 1980 r., mieszka w Rybniku, fotografuje od kilku lat.
Miłośnik gór, przyrody i wolności. Studiuje filozofię na Uniwersytecie Śląskim W fotografii głównie zajmuje się reportażem i przyrodą. Oddany miłości do ukochanego Bieszczadu, po którym pieszo wędruje w każdej wolnej chwili. Współpracuje z Rybnickim Magazynem Kulturalno-Społecznym ZALEW KULTURY www.zalew.art.pl
Piotr Kulik – ur. w 1972 r., Rybniczanin, od kilku lat na stałe mieszkający w Anglii.
Globtroter, samotnie przemierzył Azję (Bajkał, Chiny, Tybet, Nepal, Indie, Turcja).