„DOM śW. NOTBURGI W SŁUŻBIE POTRZEBUJˇCYM”

Małgorzata Rother-Burek

Historia 115 lat działalności sióstr Maryi Niepokalanej w Raciborzu w służbie potrzebującym.







"DOM śW. NOTBURGI W RACIBORZU W SŁUŻBIE POTRZEBUJˇCYM"

autor: Małgorzata Rother-Burek
rok: 2001
wydawca: Wydawnictwo świętego Krzyża w Opolu
ISBN 83-88071-65-5


"Bierzemy do ręki uroczą książeczkę, zawierającą na swych kartach historię ludzkiej miłości, zdolnej do wychodzenia naprzeciw wszelkiej biedzie i potrzebom ludzkich serc. Zamyka w sobie 115 lat dziejów zmagań o powstanie i posługiwanie niezwykłej instystucji, jaką był na terenie Raciborza od swego początku Dom św. Notburgii, znany dzisiaj bardzo dobrze jako DOM POMOCY SPOŁECZNEJ prowadzony przez Siostry Maryi Niepokalanej. Wyrósł ten zakład z głęboko odczuwanej wrażliwości kapłańskiej i chrześcijańkiej wielkiego Duszpasterza Raciborza przełomu XIX i XX stulecia – ks. prałata Hermanna Schaffera i wielkodusznego poświęcenia się młodego jeszcze wówczas Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, zawdzięczjącego swe powstanie wrocławskiemu kapłanowi ks. Janowi Schneiderowi, pochodzącemu z Mieszkowic niedaleko Prudnika. Te otwarte umysły i serca potrafiły – jak zawsze – tchnąć dobre inicjatywy w ręce ludzi, mających możliwości i środki materialne, by nieco dobra można było wykrzesać dla ludzi słabych, potrzebujących, nie potrafiących często samym zaradzić wszelkim niedostatkom, nie tylko zresztą materialnym…"


Jan Kopiec, bp


Spis treści:
Sercem pisane
Rozdział I
Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej wierne charyzmatowi swojego Założyciela


Rozdział II
Dom św. Notburgi w Raciborzu – pierwsza filia wrocławskiego Domu Macierzystego


Rozdział III
Materialne podstawy dzieła pomocy potrzebującym – kolejne etapy rozbudowy i modernizacji Zakładu św. Notburgi


Rozdział IV
Formy działalności Domu św. Notburgi – Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Siostry Maryi Niepokalanej w Raciborzu, pl. Jagiełły 3 – na przestrzeni 115 lat


Aneksy
Ważniejsze wydarzenia z dziejów Domu św. Notburgi w Raciborzu (1885-2001)


Bibliografia

- reklama -
- reklama -

6 KOMENTARZE

  1. Jestem zafascynowany losem grupy dzieci-wychowanków Domu, które wobec bombardowań udały sie z Siostrą Benigną do „spokojnej” Austri.Tam pogubiły się dokumenty rodowodowe tych dzieci i „rozpłyneły” się one jako wręcz bezimienne . Jedno z tych dzieci /dziś siedemdziesięciolatka/ udało się nam „usadowić” w dokumentach pochodzeniowych ale co z resztą tej grupy dzieci ?Sprawa wyjazdu dzieci w kierunku Austri miała miejsce chyba w Kwietniu 1945 roku. Czy ktoś ma jakieś informacje ?

  2. tan koryguje domniemany wyjazd dzieci z Notburgi do Austri, to musialo miec miejsce przed końcem m-ca marca 1945,a więc zanim Sowieci zdobyli/a nie wyzwolili/Racibórz.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj