Narkomania i świadomość rodziców

    Mgr Papiernik Anna
    Policja szacuje, że narkotyki dotarły już do ok. 87 % szkół na terenie całej Polski. Dla przykładu : w Warszawie 40 % uczniów trzech klas licealnych przynajmniej raz zapaliło marihuanę. Co czwarty licealista używał amfetaminy, co ósmy zapalił heroinę. Prawda jest przerażająca – nie ma w naszym kraju dziecka, które nie ma możliwości zetknięcia się z narkotykami .Dealerzy są wszędzie i często pierwsze dawki oferują bezpłatnie. Nastolatki w większości nie mają pojęcia o tym, jak łatwo można się uzależnić. Biorą z ciekawości, chcą spróbować ” totalnego odjazdu”, o którym opowiadają im koledzy. Specjaliści w dziedzinie uzależnień twierdzą jednak, że nie każde dziecko jest zagrożone w takim samym stopniu – ich zdaniem większość dzieci uzależnionych pochodzi z domów, w których związki uczuciowe są bardzo słabe .Po narkotyki sięgają zatem nie tylko dzieci z rodzin patologicznych. Tak było kiedyś. Teraz biorą je również nastolatki z tak zwanych " normalnych rodzin", także z tych żyjących w dobrobycie .Nie brakuje im niczego oprócz bliskości rodziców. Dzisiejszy narkoman jest czysty, dobrze ubrany, niewyróżniający się w grupie. Potrafi się doskonale maskować, najbliższe otoczenie nie zdaje sobie sprawy, że jest uzależniony. Nowoczesny narkoman w przeciwieństwie "do starego", może mieć cel w życiu, który chce osiągnąć i do którego często dąży właśnie za pomocą narkotyków np. amfetaminy. Kolejnym mitem jest to, że dobry dom, dobra rodzina ustrzegają się przed niebezpieczeństwem. To zgubne złudzenia. Gdy zapracowani mama i tata dowiadują się , że ich dziecko od miesięcy bierze narkotyki, przeżywają szok.

    Rodzice muszą pamiętać o jednym : na ratunek nigdy nie jest za późno !
    Zawsze można wydobyć swoje dziecko z uzależnienia!


    Dlaczego młodzież sięga po narkotyki ?


    Z badań wynika, że młodzież pierwszy raz sięga po narkotyki z ciekawości, dla szpanu przed innymi rówieśnikami, czasami szuka kolejnych nowości, których chciałaby spróbować. Często też powodem jest trudna sytuacja w rodzinie np. ojciec alkoholik, który stale się awanturuje, nędza spowodowana bezrobociem i bezradnością rodziców. Również problemy z nauką w szkole, czy też zawód miłosny są przyczyną sięgania po narkotyki. Wszyscy zaczynają od niewinnej trawy, a później przekraczają kolejne bariery, nie wiedząc nawet kiedy .Narkotyki bierze się tygodniami, miesiącami i nic się nie dzieje. Żadnego dawania w "żyłę", to tylko papieros, więc wydaje się, że wszystko jest pod kontrolą. Jest tak jednak tylko do momentu, kiedy wszystko jest już poza kontrolą.


    Jak można rozpoznać, że dziecko bierze ?


    Po zażyciu narkotyków (wszystkich poza heroiną) źrenice oczu rozszerzają się i nie reagują na światło. Inne objawy są bardzo różne w zależności od rodzaju środka odurzającego : marihuana (zwana trawką -tytoń lub tzw. skręty z wysuszonych konopii indyjskich) działa podobnie do alkoholu. Charakterystyka : słodka woń oddechu, włosów i ubrania, nadmierne pobudzenie, chichotanie, przekrwione oczy, nadmierne łaknienie; amfetamina (biały proszek , tabletki, kapsułki lub płyn)- nienaturalny przypływ energii, możliwość wielogodzinnego funkcjonowania na "zwiększonych obrotach", bezsenność, brak apetytu, szybkie bicie serca ; LSD – halucynacje, bełkotliwość, niespójność wypowiedzi, zimne dłonie i stopy, wymioty ; kokaina – czerwony nos z krostami, katar – częste pociąganie nosem, nadpobudliwość, przekrwione oczy ; heroina – źrenice oka wąskie, nie reagują na światło, tęczówka mętnieje; środki wziewne – rozszerzone źrenice, krwotoki z nosa, dziwny zapach z ust, kaszel, kichanie, agresywne zachowanie ; ecstasy (białe lub kolorowe tabletki z wytłoczonymi wzorkami) – działają pobudzająco, rozluźniająco, są wyjątkowo niebezpieczne ponieważ już jednorazowe zażycie może się skończyć śmiercią; kompot (narkotyk wytwarzany ze słomy makowej, wstrzykiwany dożylnie) powoduje ciężkie zatrucie organizmu, grozi zakażeniem wirusem HIV lub żółtaczką; opiaty (opium, brown sugar – do palenia, do wstrzyknięć) – zwężenie źrenic, senność, brak apetytu, niepokój ruchowy.


    Ważne dla rodziców :


    Zwróć uwagę także wtedy , gdy nie dostrzegasz niepokojących zmian w wyglądzie i samopoczuciu dziecka, natomiast stwierdzasz wyraźną zmianę w jego stylu życia. Twój niepokój powinna wzbudzić nagła chęć izolowania się, zamykanie się na dłuższy czas w pokoju, duże huśtawki nastrojów. Może Twoje dziecko zaczęło się ostatnio gorzej uczyć albo spotyka się z nowym towarzystwem ? Czy nie ma w zwyczaju wracać późno bez uprzedzenia ? Jeśli z Twojego domu giną pieniądze albo cenne przedmioty, to także niepokojący sygnał. Nie czekaj , tylko zacznij szybko działać !


    Ponadto :
    ·Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi, poznawajcie ich potrzeby, wspierajcie w kłopotach ;
    ·Jeśli podejrzewacie, że dziecko ma kontakt ze środkami uzależniającymi, nie wahajcie się zastosować test kontrolny – są dostępne w aptekach;
    ·Nie wpadajcie w panikę, jeśli test będzie dodatni, nie każde zażywanie narkotyków jest uzależnieniem ;
    ·Proście o pomoc i informacje w ośrodkach specjalistycznych – są już w większości miast ;
    ·Starajcie się wiedzieć na temat narkotyków co najmniej tyle, ile wiedzą wasze dzieci.



    Literatura .


    "Narkotyki zabijają nasze dzieci" -Anita Czupryn Super Express z dnia 6 października 2000r."Nie ma bezpiecznych narkotyków" Marianna Pszczółkowska – Poradnik domowy nr 11, listopad 2000 r.




    Mgr Anna Papiernik
    nauczyciel-wychowawca
    w Internacie OSWNiS
    w Raciborzu

    - reklama -
    - reklama -

    KOMENTARZE

    Proszę wpisać swój komentarz!
    zapoznałem się z regulaminem
    Proszę podać swoje imię tutaj