Młodzi Polacy, Niemcy i Walijczycy

0

Młodzież II Liceum Ogólnokształcącego wraz z rówieśnikami z Niemiec i Walii realizowała wspólny projekt współfinansowany ze środków UE w ramach Programu Wspólnoty Europejskiej.W dniach 2-10 kwietnia br., uczniowie raciborskiego II Liceum Ogólnokształcącego członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego gościli swoich rówieśników z Niemiec
(z powiatu Markischer) oraz z Walii ( z powiatu Wrexham). Młodzież realizowała zadania w ramach projektu zatytułowanego „Impresje wiosenno-wielkanocne w Polsce, Niemczech
i Walii”, współfinansowanego ze środków UE w ramach Programu Wspólnoty Europejskiej Młodzież Akcja 1- Wymiana Młodzieży.
Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Einchendorffa w Łubowicach pod Raciborzem doskonale służyło uczestnikom spotkania nie tylko jako miejsce zakwaterowania, ale przede wszystkim jako doskonała baza do wszelkich działań projektowych.


Program projektu był bardzo urozmaicony, odbyło się wiele interesujących warsztatów, które m.in. prowadzone były przez doświadczonych instruktorów z MDK p. A. Chmielecką oraz
p. E. Jarosz oraz z RCK p. J. Dzumyk.
Celem spotkania było poznanie oraz porównanie tradycji wielkanocnych oraz innych obrzędów związanych z witaniem wiosny w trzech kulturach.

Młodzież uczestniczyła również w lekcji muzealnej pt. „Obrzędy wiosenne na wsi polskiej od końca XIX w. po dzień dzisiejszy”, która odbyła się w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Ponadto odwiedziła Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach Raciborskich, aby obejrzeć przebogatą kolekcję pisanek pochodzących ze wszystkich zakątków świata.


Bardzo interesujące były dni poszczególnych narodowości: Dzień Polski, Niemiecki i Walijski, podczas których młodzież prezentowała w bardzo atrakcyjny sposób swoje tradycje począwszy od nauki tańców, piosenek, a skończywszy na wspólnym przygotowywaniu i degustacji narodowych potraw.


Uczestnicy wymiany byli również gośćmi starosty powiatu raciborskiego Henryka Siedlaczka oraz odwiedzili II LO, gdzie mogli się spotkać z młodzieżą, nauczycielami i dyrekcją szkoły.


„Przygotowując projekt miałyśmy nadzieję, że pozwoli on na lepsze poznanie i głębsze zrozumienie różnorodności naszej wspólnej kultury europejskiej, naszego wspólnego dziedzictwa i naszych wspólnych podstawowych wartości, że stanie się początkiem wielu przyjaźni i dalszej współpracy, i nie zawiodłyśmy się”, zgodnie stwierdziły inicjatorki projektu panie Alicja Wróbel i Aleksandra Kędzierska- anglistki z II LO w Raciborzu.


/Aleksandra Kędzierska/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here