Łatwiejszy poród

20

Łatwiej rodzić w wodzie! Masaż powietrzny/tzw. bąbelk//i/ w wannie porodowej rozluźniły mnie. Czułam się jak w domu. Mój mąż był cały czas przy mnie i oczekiwał przyjścia na świat naszego pierwszego dziecka. Zapominałam, że jestem na porodówce.Wywiad z osobami zaangażowanymi w powstanie i realizację projektu „Twój poród może być łatwiejszy – Narodziny w wodzie”.
Mariola Hycaj:


Kto jest inicjatorem napisania projektu „Twój poród może być łatwiejszy – Narodziny w wodzie ” i zdobycia funduszy dla organizacji pozarządowych na jego realizację?Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego dr Marian Ciszek :


Autorką nagrodzonego Grantem projektu jest Małgorzata Makulewicz z Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego , wspólnie z Fundacją na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu . Został on najwyżej oceniony w ramach konkursu Programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolność, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (CRIS) w Rybniku i jego partnerów: Związek Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.MH:


Czy każda rodząca może korzystać z porodów w wodzie w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu ? :Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Rejonowego w Raciborzu


dr Marian CISZEK :


Od lutego 2004 r. r istnieje możliwość urodzenia dziecka w wodzie w raciborskim szpitalu. Noworodki przychodzą na świat w specjalnej wannie, którą szpital kupił za około 20tys.zł. Jest to wysokiej klasy urządzenie produkcji czesko-amerykańskiej. Raciborski szpital oferuje porody w ramach kontraktu z NFZ. Oznacza to, że takie porody są bezpłatne i to nie tylko dla raciborzanek. Jest to jedyny szpital, w regionie, który oferuje tego typu usługę bezpłatnie.Ponieważ zaniechano rejonizacji ,tak też mogą z niej korzystać mieszkanki z terenu całej Polski .Każda rodząca może wybrać tę formę narodzin .Szczegółowe informacje o immersji wodnej są zamieszczone na stronie intern. www.szpital.raciborz.pl.MH:


Dlaczego w swojej działalności uwzględniła Pani promowanie porodów wodzie?Małgorzata Makulewicz -autorka projektu:


Już starożytne cywilizacje Grecy czy Egipcjanie preferowały porody w wodzie.


Stamtąd wziął się początek zastosowania immersji wodnej w położnictwie. Moją intencją jest inicjowanie zachowań służących podniesieniu zdrowotności mieszkanek regionu śląskiego poprzez dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat porodów wertykalnych/w pozycji pionowej/ i w immersji wodnej.. Immersja wodna w czasie porodu to najprostsza, naturalna, najskuteczniejsza metoda uśmierzania bólu porodowego. Dział tak rewelacyjnie ,że nie wyobrażamy sobie porodu bez tego środka na porodówce.


Noworodek przychodzi na świat w swoim naturalnym środowisku. Pokonuje drogę z wód płodowych matki do wody, a dodatkowym ogromnym plusem jest relaksacja mięśni i psychiki rodzącej. Kobiety rodzące w wodzie mają poczucie komfortu i odprężenia. Dlatego zrodziła się idea propagowania tego ,co dobre i ma służyć społeczeństwu. Propagowanie tego co dla nas kobiet najistotniejsze -naszego zdrowia. Filozofią porodu w immersji wodnej jest ” aby każda rodząca wspominała przyjście na świat swojego dziecka jako pozytywne wydarzenie a nie jako koszmar”.MH:


Jakie warunki dla rodzących stworzył Oddział Położniczy w Raciborzu?Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Rejonowego w Raciborzu


dr Marian CISZEK :


Przede wszystkim naszym priorytetem jest:”Rodzić po Ludzku”


Stworzyliśmy warunki pełnej życzliwości , poszanowania godności kobiety i intymności. Przestrzegamy zasad WHO -Świtowej Organizacji Zdrowia. Świadczone przez nas usługi medyczne są jak najwyższej jakości. Ubiegamy się o tytuł ” Szpital Przyjazny Dziecku”.


W sali porodowej każda przyszła mama może przebywać z bliską osobą, zwykle jest to mąż.


Sala do porodów w wodzie posiada wannę z hydro-masażem, masażem powietrznym, oparciem pod nogi, specjalną poręczą , jest tak wyprofilowana aby ułatwić pozycję podczas porodu. W czasie przerwy miedzy skurczami może korzystać z wertykalnych form porodu – w pozycji pionowej, może chodzić, skorzystać z worka sako, stołeczka porodowego , z ćwiczeń przy drabince, z piłki porodowej a nawet wykonać proste ćwiczenia gimnastyczne , po prostu być aktywna.


.Przebywanie w wodzie i pozycja wertykalna powoduje szybsze zstępowanie główki dziecka w kanale rodnym. Nie trzeba też stosować tak wielu środków rozkurczowych jak w przypadku porodu klasycznego.


Po porodzie stosujemy system rooming-in. Sprzyja on wzmocnieniu więzi emocjonalnych miedzy matką a noworodkiem ,a co za tym idzie sprzyja naturalnemu karmieniu piersią.MH:


Jakie korzyści płyną z porodu w wodzie dla matki i dziecka ?Dyplomowana położna – Pani Zdzisława Gużda :


Kąpiel w ciepłej wodzie niesie pozytywne efekty. Przede wszystkim obniża poziom stresu


i bólu. Przez to zmniejsza się liczba bolesnych skurczów i znacznie skraca się ogólny czas porodu. Immersja wodna łagodzi stres noworodka. Kolejne pozytywne cechy to :


łatwiejsze przyjmowanie dowolnej pozycji ,relaksacja szyjki macicy i w efekcie szybsze rozwieranie , relaksacja mięśni miednicy i krocza ,szybsze zstępowanie główki w kanale rodnym, ciepła woda łagodzi ból ,poprawia przepływ maciczno-łożyskowy ,mniejsza jest potrzeba stosowania środków rozkurczowych .MH:


Dlaczego w wodzie ? Co Panią kierowało, że wybrała właśnie tę placówkę położniczą ?Rodząca w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu w wodzie – Pani Lena Augustyniak /mieszkanka Warszawy/:


– PO PROSTU MNIEJ BOLAŁO!!!


POLECAM WSZYSTKIM MIESZKANKOM ŚLĄSKA PORÓD W IMMERSJI WODNEJ.


Łatwiej rodzić w wodzie! Masaż powietrzny/tzw. bąbelki / w wannie porodowej rozluźniły mnie. Czułam się jak w domu . Mój mąż był cały czas przy mnie i oczekiwał przyjścia na świat naszego pierwszego dziecka. . Zapominałam, że jestem na porodówce. Spoglądałam na wiklinowe łóżeczko z baldachimem i byłam myślami z moim rodzącym się synem.


Wybrałam szpital w Raciborzu mimo, że mieszkam w Warszawie dlatego, że obawiałam się tzw. taśmowego traktowania w dużych szpitalach . Ważnym elementem było dla mnie bezpłatne korzystanie z immersji. Strzeliłam z wyborem placówki położniczej w dziesiątkę!
- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

20 KOMENTARZE

 1. Maria

  Ten dzidziuś jakiś duży jak po porodzie ! Może ta woda na Niego tak podziałała ?

 2. Wspaniale,że i w Raciborzu zaczyna coś chodzić .Czyjeś pomysły i sposób przywożenia pieiędzy do miasta.

 3. Wspaniale,że i w Raciborzu zaczyna coś chodzić .Czyjeś pomysły i sposób przywożenia pieniędzy do miasta.

 4. Ania

  Decyzje o porodzie w wodzie podjęłam ostatecznie około dwóch godzin przed porodem. Miałam wątpliwości, a nawet lęk, ponieważ taki poród widziałam tylko w czasopiśmie dla matek. Teraz wspominam te kilkanaście chwil bardzo pozytywnie. Cała atmosfera podczas porodu była bardzo miła. Lekarz i położna, którzy mi towarzyszyli, okazali mi wiele serca. Z tego względu pragnę wraz z mężem podziękować za ten wspaniały „cud narodzin”. Przyszłym matkom polecam poród w wodzie, ta metoda to przyszłość, zmniejs

 5. Już podczas ciąży słyszałam o możliwości rodzenia w wodzie. Zgłaszając się do szpitala w Raciborzu, byłam zdecydowana na tradycyjny poród na łóżku położniczym. Okazało się, że woda złagodziła ból,a poród przebiegł znacznie krócej. Marzena

 6. O ile mi wiadomo Pani przeprowadzająca wywiad nazywa się Mariola Hrycaj a nie Hycaj…Ale nic to najważniejsza jest jednak idea tego artykułu/wywiadu. Pomysł no i przede wszystkim nowatorska metoda są godne podziwu! Może położy to w końcu kres opowieściom o porodach w nieludzikich warunkach i cudom temu towarzyszącym. Jedna z nielicznych trafionych inwestycji!

 7. Spotkałyśmy się z bardzo życzliwą opieką. Położne przychodziły i pytały, czy czegoś nie potrzebujemy, a dzieci były traktowane jeszcze bardziej troskliwie.

 8. Jestem za wanną tylko pytanie kto za nią zapłci i z drugiej strony ilr za taki poród sę płaci, wolę tradycyjne metody.

 9. Jestem 21-letnią matką dwóch wspaniałych córeczek. Najstarszą Agatkę urodziłam na tzw. lądzie, natomiast dwudniową Natalię w wodzie. Obydwa porody były dla mnie równie ważnym i wyjątkowym przeżyciem, jednak jeślibym miała ponownie zadecydować o sposobie rodzenia, z pewnością byłby to poród w wodzie w obecności mojego ukochanego męża Mateusza

 10. J.J.

  Proponuje innym panion w ciąży poród w wodzie. Naprawdę przynosi ulgę.

 11. mamka

  poród w wodzie jest o wiele przyjemniejszy naż na „:lądzie” sama tego doświadczyłam lecz żeby jeszcze położne chciały być miłe…….

 12. Ktoś

  A pisałam juz kiedyś,że(*** obraźliwe treści usunięto zgodnie z regulaminem forum***)!!!!!!!!!!

 13. Dziękuję za pozdrowienia od rodziców małego Szymonka!Serdecznie pozdrawiam wszystkie panie, które rodziły w naszym szpitalu!!!!!!

 14. ja

  bardzo ładny ten szpital, ale mnie intryguje ta jędza. Jesli robi coś nie tak to może trzeba jej coś uświadomić?

 15. M.L.

  do anty-Fronczek Jesteś niedoinformowany. W RACIBORSKIM szpitalu poród w wodzie, lub poród rodzinny nic nie kosztuje.

 16. Gratuluję wspaniałej inicjatywy ordynatorowi oddziału ginekologiczno-położniczego dr Marianowi Ciszek oraz Małgorzacie Makulewicz. Trzymam kciuki za wdrażanie Programu Szpital Przyjazny Dziecku. Powodzenia!

 17. lanoa

  ja jestem z Rybnika i w sierpniu 2004 rodziłam właśnie na tym oddziale. wszystkim go polecam! wspaniała atmosfera + miły i fachowy personel!!! wrócę tam z przyjemnością:):):):) ps. pozdrowienia dla odziałowej Ireny:) buahahahahaha!!!!!

 18. Gratulujemy!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Narodzin w wodzie.!!!!!!!!!

 19. Aga

  Urodziłam w Raciborskim szpitalu kilka dni temu i wszystkim Paniom polecam ten oddział. Fachowy i kompetentny personel. Szczególnie dziękuję oodziałowi porodowemu za niesamowitą i najlepszą na świecie opiekę medyczną.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here