Pomoc dla mobbowanych już w Raciborzu!

Bernadeta Chłapek: Decyzja o powołaniu Punktu Konsultacyjnego OSA w Raciborzu była podyktowana moimi osobistymi doświadczeniami. Poza tym zjawisko to staje się po prostu coraz bardziej powszechne.

Silni ofiarą
Ofiarą mobbingu może być każdy, kto pracuje. Nie są to osoby wcześniej dotknięte jakąś patologią lub szczególnie słabe. Przeciwnie, bardzo często zjawisko pojawia się, gdy ofiara reaguje na autorytaryzm szefa i odmawia podporządkowania się. Jest wśród nich wiele osób skrupulatnych, odznaczających się pracowitością, szczególnie zaangażowanych w pracy. Przewyższających wykształceniem i kompetencjami zwierzchników, którzy nie mają porównywalnego z nimi przygotowania.

To mnie dotyczy?
Początkowo osoba szykanowana nie uświadamia sobie problemu. Próbuje załagodzić lub rozwiązać sporadyczne konflikty. Podważa się jej wiedzę i umiejętności, rozsiewa plotki i pomówienia, stopniowo prowadząc do jej wyobcowania z grupy i obniżenia samooceny. Kolejne próby poprawienia sytuacji prowadzą do nasilenia przemocy i ciągłego już nękania psychicznego. Ciągłe stany napięcia nerwowego ofiary prowadzą ją do reakcji stresowych, zakłóceń koncentracji, stanów zwątpienia, zakłóceń snu, złego samopoczucia i strachu przed pójściem do pracy.
W drugim etapie następuje utrwalenie powstałych zachowań i negatywnej opinii o ofierze, jako osoby np. nadwrażliwej, konfliktowej czy przemądrzałej. Zaczynają się niesprawiedliwe upomnienia, straszenie, degradacja pozycji w grupie poprzez przydzielanie mało ważnych zadań. Ciągłe nieuzasadnione pretensje i oskarżenia, poczucie całkowitej bezsilności, mogą wywoływać zachowania agresywne ofiary, pogrążając ją jeszcze bardziej.
Praca w ciągłym napięciu i stresie prowadzi do popełniania błędów, a te z kolei są powodem następnych wytyków i drwin.

- reklama -

Na pomoc mobbowanym
Pierwszą organizacją pozarządową o zasięgu ogólnopolskim, która podjęła problem przeciwdziałania przemocy w pracy jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Antymobbingowe OSA z siedzibą w Gdańsku. Powstało 4 lata temu i swym działaniem obejmuje teren całej Polski. Skupia w swoich szeregach 70 członków i 15 wolontariuszy, z których 95 procent osobiście doświadczyła działań mobbingowych lub zetknęła się z nimi w swoim otoczeniu. Większość członków to osoby z wykształceniem wyższym, mające świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą mobbing.

Stowarzyszenie zgodnie z przyjętą strategią udziela porad prawnych oraz psychologicznych pocztą internetową, listownie oraz bezpośrednio w tworzonych przez siebie Punktach Konsultacyjnych Zarządu OSA. Pomoc prawna i psychologiczna świadczona jest nieodpłatnie – zarówno dla zakładów pracy, jak i pracowników, dla wszystkich osób chcących pogłębić swoje wiadomości na temat zjawiska mobbingu by być lepszymi szefami, jak i dla wszystkich osób będących krzywdzonymi w miejscu pracy.

Będą radzić w Raciborzu
Od 5 września w Raciborzu rozpoczyna działalność nowy Punkt Konsultacyjny Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Antymobbingowego OSA , prowadzony przez przedstawiciela Zarządu Stowarzyszenia Panią Bernadetę Chłapek, obejmujący swoim działaniem obszar całego województwa śląskiego.

Z własnych doświadczeń
Skąd pomysł powołania takiego punktu właśnie w Raciborzu? Decyzja ta, jak mówi Bernadeta Chłapek, znalazła źródło w jej osobistych doświadczeniach. Poza tym zjawisko to staje się po prostu coraz bardziej powszechne. – dodaje. – Otrzymuję wiele sygnałów o wzroście problemu mobbingu w naszym raciborskim środowisku. W Raciborzu porad udzielać będą członkowie i wolontariusze OSA, ale nie tylko, będzie można również liczyć na pomoc osób z samego Raciborza.
Porady będą odbywały się głównie na dwóch poziomach – psychologicznym i prawnym.


Z badań wynika, że każdy w swej karierze zawodowej doświadczył mobbingu choć raz. Jednak nie każdy to zjawisko sobie uświadamia – zarówno osoba mobbowana jak i mobber. Wiele osób nie do końca wie co oznacza mobbing. Większość jest przekonana, że zjawisko to odbywa się na jednej tylko płaszczyźnie – w stosunku pracodawca – pracownik. Nie jest to prawdą, może bowiem przebiegać w zarówno w relacji pracodawca – pracownik, ale także między współpracownikami czy nawet pracownik może mobbować pracodawcę. Tak też się zdarza. – komentuje Bernadeta Chłapek.

Niestety mobbing jest jeszcze w Polsce zjawiskiem ukrytym. Wiele osób, mimo upokorzeń, nie decyduje się na ujawnienie. Z wielu przyczyn. Przede wszystkim ze względu na obawę przed utratą pracy, oraz wyalienowanie przez otoczenie. Część, która się do niego przyznaje jest znikoma – to zaledwie 1 procent mobbowanych. Niestety prawo nie sprzyja poszkodwanym. Tego typu srawy sądowe są niezwykle trudne, gdyż ofiara zmuszona jest udowodnić swoją krzywdę, a to do łatwych zadań nie należy.

Cena jaką płaci ofiara mobbingu jest ogromna – utrata zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. Szacuje się, że co 10 samobójstwo w Europie jest wynikiem prześladowań w miejscu pracy…

Sabina Mostek



Członkowie i wolontariusze OSY będą pełnić swe dyżury w Raciborzu w każdy poniedziałek w godzinach od 17.00 do 19.00, w siedzibie Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina 21 (pok. 1D, II p.). Kontakt z Punktem Konsultacyjnym OSA w Raciborzu możliwy jest także pod numerem telefonu (32) 419 16 79 ( w godzinach wieczornych). Adres korespondencyjny to: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Antymobbingowe OSA Punkt Konsultacyjny w Raciborzu, 47-400 Racibórz, ul. Rudzka 55b/5.


E-mail: [email protected]., strona internetowa www.osa.w.pl.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj