Kolejny Zasłużony dla Miasta Raciborza

2

Kolejny tytuł „Zasłużony dla Miasta Raciborza” wraz z medalem, Rada Miejska Raciborza nadała podczas minionej, wrześniowej sesji Oddziałowi Związku Nauczycielstwa Polskiego w Raciborzu.

O przyznaniu wyróżnienia zdecydowała wieloletnia postawa Związku, który jak czytamy w uzasadnieniu do stosownej uchwały, zawsze wykazywał dbałość o sprawy środowiska nauczycielskiego, pełnił misję rzecznika praw pracowników oświaty i służył lokalnemu środowisku.


Wznowienie działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego w Raciborzu nastąpiło natychmiast po zakończeniu II wojny światowej. Wśród wracających nauczycieli znaleźli się przedwojenni członkowie ZNP. To właśnie oni podjęli się na nowo organizacji życia szkolnego i związkowego. W całym województwie śląsko – dąbrowskim i na Opolszczyźnie powoływane były ogniska związkowe. W 1947 r. podjęto decyzję o tworzeniu takich struktur we wszystkich większych placówkach oświatowych w Raciborzu i powiecie.


Spośród znaczących wydarzeń należy zauważyć: powołanie w 1977 r. Naukowego Koła Pedagogów przy Radzie Zakładowej ZNP, które z czasem stało się Polskim Towarzystwem Pedagogicznym, działalność w latach 1959 – 1983 chóru mieszanego przy ZNP, sukcesy raciborskiej nauczycielskiej drużyny piłki siatkowej na szczeblu ogólnopolskim (lata siedemdziesiąte), działalność Nauczycielskiego Klubu Fotograficznego.


Istotne jest to, że sprawy socjalne i bytowe pracowników oświaty stanowiły zawsze bardzo ważny element Raciborskiego Oddziału ZNP. Pomoc emerytom i rencistom pochłaniała znaczący ich zakres. Praca związkowców ściśle łączyła się z rozwojem raciborskiej oświaty i kultury. Oddział ZNP w Raciborzu niósł pomoc rodzinom nauczycielskim, a także placówkom oświatowym po powodzi, która dotknęła miasto w lipcu 1997 r.


/MaH/


- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. Fazi

    Mieszkam niedaleko tego bloku widziałam wszystko 😛 Były cztery wozy strazackie … no a słyszałam, że na poddaszu jakas pijana baba polała wodą lapmke nocna i se poszła spać…. i niby sie zjarała ale niewiem … róznie mówią 😛

  2. Tez mieszkam niedaleko tej kamienicy i widzialam jak to plonelo. Wedlug mnie i reszty sasiadow miasto powinno dac wiekjsza czesc pieniedzy dla rodzin tam mieszkajacych!Pozdro:]

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here