Parafialny Caritas

0

Parafialny Caritas został reaktywowany w maju 2004 r. i obecnie liczy 7 osób. O działalności przed kilku laty świadczy kronika. Rozpoczyna się ona słowami: „We wrześniu 1993 r. powstała przy parafii NSPJ grupa „Caritas”.

Parafialny Zespół Caritas nie otrzymuje żadnych dotacji państwowych, jak również diecezjalnych. Środki finansowe jakimi dysponuje, uzyskuje z Festynu Parafialnego (losy, ciasta, napoje), ze sprzedaży opłatków, kart, palm, świec (pewien procent), z darowizn niektórych parafian, ze skarbonki znajdującej się w kościele. Losy na loterię, czy żywność do paczek przekazują dyrekcje niektórych zakładów bądź prywatni właściciele sklepów. Dlatego też serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy życzliwie odnoszą się do prowadzonych akcji, wspomagając nas finansowo, zwłaszcza, że coraz więcej potrzebujących zgłasza się do nas, licząc na naszą pomoc. Bądźmy miłosierni. Zapraszamy również nowe, chętne osoby do współpracy. -mówią wolontariusze zrzeszeni przy parafii.
Caritas przy parafii NSPJ w Raciborzu ma swoją siedzibę w Domu Parafialnym. Tam w każdy wtorek od godz. 1700 do 1900 pełnią dyżur wolontariusze parafialnego Caritas. Można tam zgłaszać wszystkie sprawy: chęć i możliwość pomocy, adresy osób znajdujących się w potrzebie, także inne pomysły związane z pracą Caritas. Pod wieżą kościoła umieszczona jest skrzynka, do której można wrzucić karteczki z takimi informacjami. Można też kontaktować się telefonicznie z osobami pełniącymi dyżur.Czym zajmuje sie parafialny caritas? Oto sprawozdanie z działalności:


– współudział w organizowaniu 2 festynów parafialnych w ramach obchodów Dni ks. Pieczki;


– przygotowanie artykułów szkolnych dla dzieci z rodzin wielodzietnych na początku roku szkolnego;


– założenie magazynu używanej odzieży;


– pośrednictwo między dawcami używanych mebli i sprzętu gospodarstwa domowego a potrzebującymi;


– spotkania połączone z poczęstunkiem z okazji Dnia Chorych, rekolekcji dla ludzi chorych, Dnia Kobiet, Dnia Matki;


– festyn z okazji Dnia Dziecka z zabawami, konkursami;


– akcja wielkopostna – zbiórka żywności, przygotowanie paczek dla rodzin ubogich przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą;


– sprzedaż w Adwencie i Wielkim Poście świec, opłatków, kartek świątecznych, palm wielkanocnych;


– spotkania opłatkowe dla osób starszych i samotnych;


– dystrybucja żywności tzw. unijnej (107 osób z 32 rodzin);


– odwiedziny chorych w domach;


– cotygodniowe spotkania seniorów.
Czytaj również Caritas znaczy Miłość


- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here