Na sesji o bezpieczeństwie mieszkańców

0

Na wczorajszych obradach Rady Powiatu pojawili się przedstawiciele raciborskich służb i straży. Przedstawiono sprawozdanie z realizacji ich zadań.

Jeśli chodzi o zagrożenie pożarowe na terenie naszego powiatu, nie ulega specjalnym wahaniom, jednak w podsumowaniu rocznym odnotujemy nieco mniej zdarzeń – ze względu na lżejszy przebieg wiosny i lata. – komentuje komendant strazy pożarnej, Andrzej Brzozowski. Jak podkreślił, strażacy starają się spełniać swoje zadania dobrze, ale… zawsze istnieje pewien niedosyt, jeśli chodzi o sprzęt. O wielu rzeczach możemy tylko pomarzyć. – mówi.

Tak naprawdę nigdzie nie można czuć się w pełni bezpiecznym. Jednak, jak zapewnia Edward Mazur – szef raciborskiej policji – w naszym powiecie można poczuć się bezpieczniej, w porównaniu do innych powiatów. Statystyki pokazują, że liczba przestępstw jest u nas znacznie niższa niż średnia całego województwa. Mamy wysokie wskaźniki wykrywalności, wyższe niż w ubiegłym roku. Zmiany organizacyjne i motywowanie policjantów daje taki właśnie efekt. Staramy się dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, a także o ich komfort.

Pod słowem „komfort” kryje się zamiana obecnej siedziby komendy przy Wojska Polskiego na inny – taki, który „będzie odpowiadał zarówno policjantom jak i mieszkańcom”. Warto przypomnieć, że nowa komenda znajdzie miejsce po byłym Prodrynie przy ul. Bosackiej, w którym będzie m.in. punkt przyjęć interesantów, archiwum, nowoczesne stanowisko dowodzenia, kancelarie, zespół prezydialny oraz wydział ds. przestępczości gospodarczej. Powstanie także nowy obiekt ze strzelnicą, która wyposażona zostanie w wirtualny symulator, wydziałem sekcji kryminalnej i prewencji oraz aresztami. Przewiduje się także centrum łączności i informatyki. Wszystko to za 14,5 mln zl.

Prokurator Janusz Smaga w swoim sprawozdaniu stan bezpieczeństwa ocenił jako zadowalający, aczkolwiek jego opinia nie do końca pokrywała się ze zdaniem Mazura. Porównując pierwsze trzy kwartały z tym samym okresem roku ubiegłego, okazuje się, że przestępstw było o 214 więcej. – twierdzi. Jednak jeśli chodzi o ich kategorię, to rzeczywiście tych „cięższych” jest mniej. Rozboje, gwałty, przestępstwa przeciwko zdrowiu, życiu odnotowały spadek.

Wśród radnych referat wzbudził, różniące się od siebie, opinie. Wilhelmowi Wolnikowi zestawienie się podobało, Norbertowi Mice trochę mniej i uznał je za „niezbyt rzetelne”.

/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here